انجام تست های غربالگری شنوایی سنجی در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی امیرالمومنین (ع)

معرفی خدمت:

انجام تست های غربالگری شنوایی سنجی در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی امیرالمومنین (ع)

 انجام تست های غربالگری شنوایی سنجی در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی امیرالمومنین (ع)

غربالگری شنوایی سنجی برای نوزادان از بدو تولد تا 15 روزگی و برای کودکان 3 تا 5 ساله توسط فاطمه محسنی هر روز به غیر از دوشنبه ها در بیمارستان امیرالمومنین (ع) انجام می شود و افراد در صورت تمایل به گرفتن نوبت با شماره تلفن 02333463051 تماس حاصل فرمایید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛ تست های غربالگری شنوایی سنجی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امیرالمومنین (ع) انجام می شود.

دکتر حمیدرضا حافظی سرپرست مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امیرالمومنین (ع) در راستای معرفی خدمات ارائه شده در این بیمارستان بیان کرد: تست های غربالگری شنوایی سنجی در این مرکز درمانی انجام و هدف از غربالگری شنوایی نوزادان پیشگیری از اثرات مخرب ناشی از کم شنوایی در نوزادان می باشد.

سرپرست مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امیرالمومنین (ع) ادامه داد: به طور کلی دو دسته کم شنوایی در نوزادان محتمل می باشد که دسته اول کم شنوایی هایی هستند که با استفاده از یک یا چند دوره دارو درمانی و یا اصلاح روش شیردهی رفع شده و قابل درمان است که در صورت مزمن شدن این نوع از کم شنوایی احتمال بروز کم شنوایی دائمی نیز وجود دارد.

وی افزود: دسته دوم با توجه به محل درگیر در سیستم شنوایی، در این نوع از کم شنوایی ها نظر به تشخیص متخصصین شنوایی نیاز به استفاده از وسایل کمک شنیداری  اعم از سمعک و یا پروتز کاشت حلزون و همچنین شرکت در جلسات توانبخشی است .

دکتر حافظی تصریح کرد: از آنجائیکه حس شنوایی ارتباط نزدیکی با گفتار و زبان کودکان دارد بنابراین هر چه مداخلات درمانی و توانبخشی سریع تر و ترجیحا قبل از 6 ماهگی نوزاد انجام گیرد در شکل گیری زبان و گفتار و کاهش اثرات ناشی از معلولیت آن در زندگی فردی و اجتماعی کمک کننده و موثرتر خواهد بود.

سرپرست بیمارستان امیرالمنونین (ع) گفت: در بخش غربالگری شنوایی نوزادان دو تست اصلی و مهم بررسی عملکرد حلزون (Oto Acoustic Emissione OAE) و بررسی عملکرد عصب شنوایی (Automated audiotory brainstem response  AABR ) انجام می شود و با توجه به نتایج هر یک از این دو آزمون ادیولوژیست کودک را برای انجام دارو درمانی و یا مداخلات توانبخشی به مراکز تخصصی ارجاع  می دهد.

وی تاکید کرد: در صورتی‌که نوزاد هر هفت فاکتور وزن زیر 1500 گرم، بدشکلی سر و صورت، بستری در NICU بیش از 48 ساعت، سابقه افت شنوایی در خانواده، سابقه عقب ماندگی و سندرم در خانواده، سابقه ضربه به سر و نارس بودن که احتمال خطر ابتلا به کم شنوایی را افزایش می دهد را دارا باشد، انجام آزمون تشخیصی شنوایی الزامی می باشد.

دکتر حمیدرضا حافظی سرپرست مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امیرالمومنین (ع) اذعان کرد: غربالگری شنوایی سنجی برای نوزادان از بدو تولد تا 15 روزگی و برای کودکان 3 تا 5 ساله توسط فاطمه محسنی هر روز به غیر از دوشنبه ها در بیمارستان امیرالمومنین (ع) انجام می شود و افراد در صورت تمایل به گرفتن نوبت با شماره تلفن 02333463051 تماس حاصل فرمایید.
 
 
 
لینک کوتاه خبر :
کلمات کلیدی
خانم  مهدیان
تهیه کننده:

خانم مهدیان

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *