صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:مژگان ارجنه –کارشناس برنامه باروری سالم –شبکه بهداشت و درمان شهرستان گرمسار
مراقبت های پیش از بارداری - آقایان

مراقبت های پیش از بارداری در میان خانم ها موضوعی نسبتا شناخته شده است اما آیا می دانستید که این موضوع برای مردان نیز صدق می کند...

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛

مراقبت های پیش از بارداری در میان خانم ها موضوعی نسبتا شناخته شده است اما آیا می دانستید که این موضوع برای مردان نیز صدق می کند و اگر به دنبال یک فرزند سالم هستید، باید به عنوان یک مرد به نکات مهمی پیش از اقدام به بچه دار شدن توجه کنید. 

شما در نقش پدر آینده مسوولیت مهمی در سلامت فرزند و همسرتان دارید و فراموش نکنید که نیمی از ژن های فرزند شما از پدر به ارث می رسد. بنابراین توجه به این نکات پیش از اقدام به بارداری، به افزایش کیفیت زندگی خانواده تان کمک زیادی خواهد نمود.

مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و رژیم غذایی سالم:

مصرف ویتامین ها پیش از بارداری تنها مخصوص خانم ها نیست. اگر می خواهید اسپرم های سالمی داشته باشید، باید به اندازه کافی ویتامین B12، ویتامین Cو ویتامین Eمصرف کنید.

مصرف ماده معدنی روی (Zinc) میزان هورمون تسترون را در بدن به میزان مناسب نگه می دارد و به افزایش تولید اسپرم و قدرت تحرک آنها کمک می کند. سلنیوم می تواند شانس ابتلا به اختلالات مادرزادی را کم کند و در عین حال تعداد اسپرم ها را نیز افزایش خواهد داد. 

در کنار آن رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید و از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ کردنی خودداری کنید. غذاهایی مانند گوشت، غلات کامل، غذاهای دریایی، تخم مرغ و قارچ در افزایش تعداد و کیفیت اسپرم ها نقش موثری ایفا می کنند. 

ضمن اینکه باید بدانید که خواب و استراحت کافی هم در سلامت و کیفیت اسپرم ها نقش مهمی ایفا می کند.

آیا در محیط کارتان عوامل خطرساز وجود دارد:

طبق گفته موسسه بین المللی امنیت و سلامت شغلی، مواجهه با برخی مواد از قبیل آفت کش ها، کودهای شیمیایی، سرب، نیکل، جیوه، کروم، اتیلن گلیکول، استرها، برخی مواد پتروشیمی، بنزن، مواد رادیو اکتیو و اشعه ایکس می تواند روی تولید اسپرم تاثیر منفی گذاشته و امکان سقط جنین نیز وجود خواهد داشت.

از مصرف داروهایی که روی باروری تاثیر منفی می گذارند خودداری کنید:

بهتر است با پزشک تان در مورد داروهایی که مصرف می کنید مشورت نمایید. گاهی اوقات حتی داروهایی که بدون نسخه پزشک به فروش می رسند، روی تعداد اسپرم ها و باروری تاثیر منفی می گذارند. برای مثال آیا می دانستید که مصرف داروی سایمتدین که برای سوزش معده مصرف می شود سبب کاهش تعداد اسپرم خواهد شد؟ ممکن است تغییر داروها کمی زمان بر باشد. بنابراین هرچه زودتر برای این کار اقدام کنید زودتر به نتیجه می رسید. 
اگر سابقه رادیوتراپی یا شیمی درمانی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به انجام آزمایش مایع منی باشد. گاهی اوقات درمان های سرطان سبب ایجاد ناباروری در مردان می شود و یا میزان باروری را تا حد زیادی کاهش می دهد.

تغییر در ورزش ها و فعالیت های بدنی:

برخی فعالیت های جسمانی تاثیر مستقیمی روی باروری آقایان می گذارند. دوچرخه سواری در راس آنها است. چون سبب افزایش دمای بیضه ها می شود و به تولید اسپرم ها آسیب میزند. دیگر شرایطی که باید به آنها توجه کنید شامل سونا و حمام آب داغ طولانی مدت است. حتی لباس زیرهای تنگ و چسبان نیز می تواند سبب آسیب به تولید اسپرم بشود. موقع خواندن این مطلب ایران ام دی هم که لپ تاپ تان را روی پایتان قرار نداده اید؟

پرهیز از مصرف دخانیات و الکل:

مردان بیشتر از زن ها به مصرف دخانیات، الکل و همچنین مواد مخدر و محرک میپردازند. در صورتی که قصد بچه دار شدن دارید، باید اینها را کنار بگذارید. ضمن اینکه فراموش نکنید که سیگار تاثیر دو برابر دارد. چرا که شما کنار همسرتان زندگی می کنید و دود آن روی همسرتان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

سابقه خانوادگی و ریسک های ژنتیکی:

در صورتی که در خانواده افرادی با نقایص مادرزادی، ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی وجود دارد، باید به انجام مشاوره ژنتیک فکر نمود تا ابعاد مختلف این موضوع با دقت سنجیده شود.

تهیه و تنظیم :

مژگان ارجنه کارشناس برنامه باروری سالم شبکه بهداشت و درمان شهرستان گرمسار

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580423 : کل بازدید 9139 : بازدید امروز 0.89 : زمان بارگزاری صفحه 71710 : بازدید این صفحه 19 : بازدیدکنندگان آنلاين