صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه
به مناسبت هفته جهانی سالمندان

سالمندی مجموعه ای از فرایندهای بیولوژیک است که براساس عوامل ژنتیکی افراد، به وقوع می پیوندد.

سالمندی مجموعه ای از فرایندهای بیولوژیک است که براساس عوامل ژنتیکی افراد، به وقوع می پیوندد. سالمند شدن به کاهش عملکرد بدن به صورت کلی و پیشرونده تعریف می شود و در نتیجه از دست دادن پاسخ تطابقی بدن به استرس هاست که با بیماری های مرتبط با سن خطر آن افزایش می یابد.  هر چه مواجهه با این عوامل بیشتر باشد ، روند افت عملکرد افراد بیشتر شده و به مشکلات بیشتری ( بیماری ها ، ناتوانی ها و ...) در دوران سالمندی دچار می شوند.

دوران سالمندی دست کم یک سوم تا یک چهارم از دوران زندگانی ما را به خود اختصاص می دهد. این دوران باید به عنوان تجربه ای مثبت در زندگانی تک تک ما وجود داشته باشد. زندگی طولانی تر همراه با سلامت مشارکت و امنیت و نیز همراه با افزایش کیفیت زندگی در این دوران باید مدنظرمان باشد. علاوه بر کمیت زندگی و طول عمر، به کیفیت و لذت از سالهای پایانی عمر که بدون شک در استمرار فعالیتهای اجتماعی و داشتن نقشی سازنده در خانواده و اجتماع رقم می خورد نیز باید بها داده شود، سازمان بهداشت جهانی نیز رویکرد رسیدن به این مقوله را با عبارت " سالمندی فعال " مورد نظر قرار داده است. فعال سازی دوران سالمندی خود نیازمند توانمند سازی سالمندان می باشد.  توانمند سازی افراد به معنی تشویق افراد برای مشارکت بیشتر در تصمیم گیری هایی است که بر فعالیت آنها موثر است ، یعنی فضایی برای افراد فراهم شود تا بتوانند ایده های خوبی را بیافرینند و آنها را به عمل تبدیل کنند. توانمند سازی به فرد این قدرت را می دهد که زندگی مستقل و با کیفیتی را تجربه کند.  در بحث توانمند سازی بایستی بر این نکته تاکید داشت که احساس خوب بودن، یکی از عینی ترین و قابل ارزیابی ترین پارامترهای توانمندی و توانمند شدن است و در این رهگذار، مدیریت فعال و خودکنترلی اجتماعی، اساسی ترین عنصر احساس خوب بودن از نظر جسمی و روحی به شمار می رود.

در یک خانواده متعارف ، سالمندان نقش سرپرست ، راهنما را ایفا می کنند که کارشان امر و نهی ، هدایت و ارشاد و تنظیم سیاست کلی خانواده است. سالمندان، پاسدار ارزش ها و حافظ سنت های اصیل و ارزیابی فرهنگ و میراث اجتماعی هستند. آنان با معاشرت و انس با نسل جدید می کوشند مفهوم زندگی را برای آنها روشن کنند و مراقب باشند لغزش و خطایی از ایشان سر نزند، اخلاق و ادب را به آنها بیاموزند و حفظ و حراست از دستاوردها را به آنان آموزش دهند.

فاصله نسلها از مسایل مهم عصر کنونی، فاصله میان جوانان و سالمندان است. مخالفت سالمندان با نسل جدید به صورت بدبینی، تحقیر و گاه دشمنی و حمله است و مخالفت جوانان با آنها به صورت مقاوت در برابر سالمندان و طغیان در برابر امر و نهی آنهاست. نوخواهی و تجدد طلبی جوانان از یک سو و پای بندی سالمندان به سنت ها از سوی دیگر، زمینه را برای درگیری و آسیب پذیری ها فراهم می کند. برای از میان بردن این فاصله و داشتن محیطی آرام و با صفا ، باید دست جوان در دست سالمند قرار گیرد تا هر دو از وجود یکدیگر بهره برند. شناخت علل زمینه ساز ایجاد اختلافات، شناخت طبیعت دو نسل و انتخاب راه مناسب برای نزدیک کردن دو نسل به یکدیگر، در ایجاد این محیط آرام و باصفا بسیار موثر است. سالمندان از این جهت که صاحب آگاهی ها و اطلاعات فراوان هستند، می توانند با فراهم آوردن موجبات هدایت و ارشاد جوانان، جامعه ای را از سقوط در سراشیبی انحطاط و زوال حفظ کنند. سالمندان گنجینه هایی از تجربه های زندگی را به همراه دارند و می توانند برای نسل جوان، مشاوره و راهنمای خوبی باشند.

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309593 : کل بازدید 4771 : بازدید امروز 0.85 : زمان بارگزاری صفحه 71466 : بازدید این صفحه 18 : بازدیدکنندگان آنلاين