صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان
شعار سازمان جهاني بهداشت به مناسبت هفته سلامت روان

(10 اكتبر2017مصادف با 18 مهرماه 1396)

شعار  سازمان جهاني بهداشت  به مناسبت هفته سلامت روان

(10 اكتبر2017مصادف با 18 مهرماه 1396)

"سلامت روان در محیط کار"

کار و پیشه به عنوان مهمترین عامل شکل دهنده هویت اجتماعى، منبع تامین کننده زندگى و شکل دهنده روابط اجتماعى، براى هر فرد تلقى مى گردد .کار جنبه ای از زندگی است که صرف نظر از منابع مالی برخی از نیاز های اساسی آدمی نظیر تحرک روانی و بدنی، نیاز های اجتماعی و احساسات خود ارزشمندی را ارضاء می کند. با وجود این ‏‏ًٌََُ‏‏‏‏‏،کار می‌تواند منبع فشار روانی نیز باشد.

زمانی که از استرس صحبت می شود بیشتر به عوارض و جنبه های منفی آن توجه می‌شود در صورتیکه استرس مثبت نیز وجود دارد و می تواند به بهتر شدن عملکرد شغلی کمک کند. اگر تنش وجود نداشته باشد چالش‌های شغلی هم وجود نخواهد داشت، کسالت و ناتوانی افزایش یافته و روی عملکرد اثر منفی می‌گذارد. در واقع برخی تنش‌ها مفیدند و کارکنان را برای رسیدن به احساس موفقیت و رضایت شغلی فعال می‌کنند. عملکرد به سمت بهبود می‌رود و کارکنان آمادگی ذهنی و روانی بالایی برای رویارویی با چالش‌ها پیدا می‌کنند. حال اگر مقدار تنش از سطح بهینه فراتر رود تقاضاهای زیاد از حد از کارکنان افزایش می یابد و سطح عملکرد افت می‌کند. در این نقطه توان هماهنگی کارکنان از بین رفته، تصمیم‌گیری برای آنها مشکل شده و رفتارهای نامتعادلی را بروز می‌دهند.عوامل مختلفی باعث استرس‌های شغلی می گردند از جمله: افزایش شیفت‌های کاری، ساعت کار زیاد، عدم امنیت شغلی، عدم پرداخت حقوق و امکانات مناسب، اختلاف بین نتایج کار و ارزیابی عملکرد انجام گرفته؛ عدم رسیدگی به شکایات و پرداخت غرامت به کارکنان، کارهای تکراری، رقابت غیرمعمول بین پرسنل و نادیده گرفتن خواسته‌ها باعث کاهش روحیه پرسنل، افزایش حملات روانی و خشونت‌های شغلی می‌شود. عصبانیت در محیط کار باعث شکاف بین کارکنان و ایجاد محیطی خصمانه می گردد. نارضایتی کارکنان باعث کاهش رضایت شغلی دیگر کارکنان خواهد شد که این مسئله باعث گسترش ناخرسندی در سازمان خواهد شد.

 تأثیر استرس سازمانی با افزایش میزان کار گریزی، تعویض زود هنگام کارکنان، ارتباط نامناسب با ارباب رجوع، کاهش میزان امنیت شغلی، عدم سلامت محیط کار، کنترل ضعیف کیفیت محصولات و... ارتباط دارد. به بیان دیگر هر چه میزان استرس سازمانی بالاتر باشد، عوامل ذکر شده از فراوانی بیشتری برخوردارند.

اولین گام در ایجاد یک محیط سالم، ارائه سبکی از مدیریت است که بر پایه اصول انسانی استوار باشد. استراتژی مدیریت مشارکتی و کار تیمی به دلیل مشارکت دادن افراد در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با خویش و سازمان خود باعث افزایش سعی و تلاش و در نتیجه افزایش بهره‌وری می‌شود. همچنین ضرورت دارد در هر سازمان محلی برای مشاوره و بهداشت روانی وجود داشته باشد تا کارمند بتواند مشکلات خود را مطرح و در واقع مشاوره بگیرد و شادابی روحی خود را حفظ نماید. مشاوره اگر به صورت دوستانه و محرمانه صورت پذیرد عامل موثر و مثبتی درایجاد روحیه کارمند، حل مشکلات و تعادل روانی در وی خواهد شد.

در زندگی امروزه نمی‌توان فشارهای روحی و روانی حاصل از وقایع روزمره زندگانی را به طور كلی حذف و كنار گذاشت. بهتر است راههای مواجهه و مقابله با آنها را آموخت تا شدت پیدا نكرده و به افسردگی و درماندگی تبدیل نشود. درک نیازهای پرسنل و آشنایی و به کارگیری «مدیریت استرس» باعث رضایت بیشتر و افزایش سلامت پرسنل می‌شود.

 به همین دلیل است که امروزه توجه به محیط هاى شغلى و شرایط کار کارکنان و کارگران امرى است که به منظور بالا بردن کیفیت کار، حفظ سلامت و بهداشت کارکنان و بهره جویى بیشتر و بهتر از طول مدت سنوات کارى مورد توجه قرار گرفته است.

رضایت از کار، رضایت از مدیریت و روابط حاکم، احساس امنیت شغلى، احساس مالکیت از جمله نیازهاى روانى موثر در کیفیت روحى و روانى کارکنان است که وجود آنها موجب بهره ورى وارتقاء تولید و کیفیت مى گردد.

هفته آخر مهرماه( 30-24 مهر) از سوي وزارت بهداشت به عنوان هفته سلامت روان تعيين گرديده است و شعار امسال از سوي سازمان بهداشت جهاني "سلامت روان در محیط کار"انتخاب  شده است.ایام هفته سلامت روان نيز با عناوين مختلف به شرح ذيل نامگذاري شده كه در راستاي شعار و پيامهاي هر روز فعاليتهاي مختلفي انجام مي شود :

عناوين روزهاي هفته سلامت روان

 

روزهای هفته

عناوین هفته

1

دوشنبه 24/07/96

نیروی کار سالم= جامعه سالم

2

سه شنبه 25/07/96

پیشگیری از تبعیض و استیگما در محیط کار

3

چهارشنبه26/07/96

محیط کار دوستدار سلامت روان

4

پنجشنبه 27/07/96

مدیریت استرس در محیط کار

5

جمعه 28/07/96

سبک زندگی و سلامت روانی در محیط کار

6

شنبه 29/07/96

نقش کارفرما در سلامت روان  محیط کار

7

یکشنبه 30/07/96

رویکرد جامعه نگر در سلامت روان محیط کار

 
عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580586 : کل بازدید 9302 : بازدید امروز 0.90 : زمان بارگزاری صفحه 71717 : بازدید این صفحه 14 : بازدیدکنندگان آنلاين