صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:معاونت بهداشتی دانشگاه
با هوش و قوی با شیر مادر

به مناسبت هفته جهانی شیر مادر (16-10 مرداد ماه)

شير مادر بهترين غذا براي تغذيه شيرخوار است . پيامبر اكرم (ص)

شير دادن علاوه بر انجام يك كار عبادي ،‌تلاشي است در جهت ارتقاء درجات معنوي مادر كه مزاياي فراواني نيز براي او دارد . تغذيه با شير مادر برقرار كننده تعادل بين مراقبت كردن و مراقبت گرفتن است در حقيقت شير دادن پلي بين مادر و كودك به حساب مي آيد بسياري از مادران اظهار مي دارند كه لذت بخش ترين لحظات زندگي آنان زمان شير دادن به كودكان است و زماني كه شيرخوار توقف مي كند و با  لبخند تشكر آميز قدرداني خود را اعلام و دوباره شروع به شير خوردن مي كند ، آرزو مي كنند زمان از حركت بازايستد و آنان اين لحظات شيرين را بيشتر حس كنند.

 رابطه مادر و فرزند ناشي از شيردهي فرصتي با ارزش و استثنايي است زيرا مادراني كه خود شير مي دهند علاوه بر اين كه كمتر به سرطان پستان،‌ پوکی استخوان، بیماریهای مفاصل و كم خوني بعد از زايمان، مبتلا مي شوند . استرس،‌ افسردگي، خستگي و واپس گرايي نيز در آنان كمتر است  و شير دادن كمك مي كند تا مادر،‌ مادر بودن را بياموزد و با نرمي و انعطاف،‌ پاسخگوي نيازهاي كودك از قبيل نيازهاي او به تغذيه ، مراقبت و محبت باشد .

تغذيه با شير مادر علاوه بر ارضاء مادر موجب تسريع در پيشرفت مراحل مختلف تكامل فرزند هم مي شود در كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند زودتر راه مي افتند، ‌زودتر تكلم مي كنند، از ضريب هوشي بالاتري برخوردار بوده و قدرت فراگيري آنان در همه سطوع تحصيلي بيشتر است . افزايش ضريب هوشي و تسريع تكامل اين  كودكان نه تنها به دليل مواد ( اسيد هاي چرب با زنجيره هاي طولاني)  موجود در شير مادر است بلكه تماس نزديك و پوست به پوست فرزند در آغوش مادر نيز عامل بسيار مؤثر ديگري به شمار مي آيد.

تغذيه با شير مادر سبب كاهش احتمال مشكلات رفتاري و بزهكاري و رفتارهاي ضد اجتماعي در نوجوانان و اعتياد مي شود.

در انتها با عنايت به نقش بي نظيري كه تغذيه با شير مادر در تأمين ، حفظ و ارتقاء سلامت كودكان و نهايتاً بزرگسالان جامعه دارد ، هر گونه تلاش در امر آموزش تغذيه با شير مادر و كمك به تحقق آن در سطح جامعه مي تواند خدمتي عظيم به توسعه كشور عزيزمان باشد .

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580850 : کل بازدید 9566 : بازدید امروز 0.87 : زمان بارگزاری صفحه 71725 : بازدید این صفحه 8 : بازدیدکنندگان آنلاين