صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:زهرا حاجیان مطلق - کارشناس بهداشت محیط
استعمال دخانيات در زنان و تاثير آن بر بارداري

عوارض مصرف دخانیات در زنان

استعمال دخانیات (سیگار، قلیان و..) عوارض بسیاری را هم در زنان و هم در مردان ایجاد می کند که مهم ترین آنها عبارتند از بیماری های قلبی- عروقی، سکته، بیماری های ریوی(شامل سرطان ریه ) ، سرطان های دهان، حلق، مری، معده، مثانه، چروک شدن پوست و زرد شدن دندان ها و... اما بعضی از این بیماری ها در زنان سریع تر و در سنین پایین تر ایجاد می شود و یا شایع تر است . به عنوان مثال ، زنان با تماس با مقدار کمتری از دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می شوند. یا نوعی از سرطان ریه به نام آدنوکارسینوما در زنان سیگاری شایعتر از مردان سیگاری است. سرطان گردن رحم ، بیماری های استخوان و افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان از دیگر عوارض استعمال دخانیات در زنان است.

استفاده از دخانیات درحین بارداری باعث بروز مشکلاتی حین زایمان؛ کاهش میزان شیردهی ، تولد نوزاد با وزن کم و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود و حتی ممکن است در درازمدت بر رفتار کودک تاثیر گذاشته و منجربه افزایش استعداد اعتیاد به نیکوتین در سالهای بعدی زندگی او شود.

·        استعمال دخانيات در زنان باردار، خطر زايمان پيش از موعد، جداشدن ناگهاني جفت (جدايي جفت از رحم) و جفت سرراهي (غيرطبيعي بودن محل جفت) را افزايش مي‌دهد به‌طوري كه مي‌تواند باعث خون‌ريزي شديد هنگام زايمان شود.

·        احتمال تولد نوزادان كم ‌وزن در ميان مادران سيگاري بيشتر است. كم‌وزني نوزادان خطر ابتلا به بسياري از بيماري‌ها و مرگ‌ومير آنها را در دوره نوزادي تا يک ماه اول پس از تولد افزايش مي‌دهد. اين نوزادان با خطر عقب‌ماندگي رشد درون رحمي مواجه‌اند.

·        بيشترين آمار مرده‌زايي متعلق به زنان سيگاري است.

·        مادران سيگاري، توانايي‌ كمتري براي شيردادن به نوزادشان دارند.


 مطالعات نشان مي‌دهند نوزاداني كه مادرانشان در 3 ماهه اول دوران بارداري دخانيات را ترك مي‌كنند از نظر وزن و رشد جسمي با ساير نوزادان تفاوتي ندارند. همچنين مصرف سيگار در 3 ماهه سوم بارداري اثرات جبران‌ناپذيري دارد. اگر خانم‌ها سيگار را قبل از دوران بارداري يا در زمان بارداري ترك كنند، آثار نامطلوب آن کاهش مي‌يابد. اجراي برنامه‌هاي خاص براي زنان باردار و آموزش‌هاي لازم در مورد اثربخشي ترك سيگار بر سلامت نوزادان، احتمال ترك سيگار را در آنها افزايش مي‌دهد.

 

زنان و پیشگیری از استعمال دخانیات :

    والدین نا آگاه زمینه اعتیاد فرزندان خود به نیکوتین و در نهایت مواد دخانی را فراهم می نمایند . با توجه به نقش زنان در مدیریت خانواده و تاثیر گذاری آنها به عنوان الگوی رفتاری فرزندان ، می توانند با افزایش آگاهی خود و فرزندان و خانواده در مورد مضرات استعمال دخانیات مانع پیشرفت این روند شوند

     اگر عضوی از خانواده شما یا خود شما از مصرف کنندگان سیگار یا قلیان هستید ، باید سعی کنید راههای جایگزین بهتری برای این رفتار پیدا کنید غالباً سیگارکشیدن در افراد مختلف در پاسخ به یک نیاز روانی شروع می شود و بعد از آن تبدیل به یک عادت می شود. مثلآً تلاش برای رفع تنش، نیاز به امنیت ، نیاز به ژست بزرگسالانه گرفتن و دیده شدن ، نیاز به جذاب بودن طبق آن چیزی که در الگوی فیلم های هالیوودی ارایه می شود، نیاز به اثبات خود و حتی نیاز به محبت . پس سعی کنید، با ترغیب کنار گذاشتن سیگار یا قلیان، آن نیاز را به شیوه ی سالم تری ارضا کنید. مثلاً راه انداختن یک بحث  علمی یا هنری در جمع ، توصیه به خواندن چند کتاب جدید، توصیه به یادگیری یک مهارت تازه یا یک زبان جدید و ...

برخی پسران جوان برای اثبات مردانگی از سیگار و ژستِ به دست گرفتن آن به سبک ستارگان سینمایی استقبال می کنند . بهترین توصیه برای این افراد میتواند ورزش بدنسازی باشد .

زنان با آموزش مضرات مصرف دخانیات به عموان یک وسیله تدخینی نه تفربحی نقش مهمی در آگاه سازی خانواده دارند.. با جایگزین کردن یک سرگرمی گروهی دیگر مانند بازی گروهی شطرنج یا بازی های سرگرم کننده دسته جمعی دیگر و استفاده از خوراکی های سالم مانند تخمه و آجیل در تامین تفریحات سالم برای افراد خانواده نقش مهمی را ایفا می نمایند

زنان می توانند مشوقی برای ترک سیگار در همسران خود باشند و یا با ممانعت از استعمال دخانیات داخل منزل می توانند خطر استنشاق دود تحمیلی را کاهش دهند.

 زنان با آشنایی با قانون جامع کنترل مبارزه ملی با دخانیات قادر خواهند بود از حقوق شهروندی خود و عزیزانشان دفاع کنند.

ماده 3 :هرنوعتبلیغ ، حمایت ،تشويقمستقيموغيرمستقيموياتحريكافرادبه  استعمالدخانياتاكيداممنوعاست.

ماده 7 :پروانه فروش فراورده های دخانی توسط وزارت بازرگانی و براساس دستورالعمل مصوب ستاد صادر می گردد.

 

تبصره: توزيعفرآورده هايدخانيتوسطاشخاصفاقدپروانهفروشممنوعاست.

 ماده10:فروشمحصولاتدخانيبهافرادازطريقاينترنتودستگاههايخودكارفروشممنوعاست.

ماده 12: فروش)مواددخاني(  ياعرضهآن بهافرادزير18 ساليابهواسطهآنها مستوجبجزاينقدياست.

ماده 12آيين نامهاجرايیقانون:  فروشوعرضهمحصولاتدخانيتوسطاشخاص حقيقيوحقوقيبدون پروانهفروشممنوعاست .


  بنابراین اگر سیگار یا قلیان می‌کشید، تلاش کنید آن را ترک کنید، اگر تصمیم دارید باردار شوید، قبل از بارداری سیگار یا قلیان را ترک کنید، از کشیدن سیگار یا قلیان در حضور فرزندان خود جدا خودداری کنید، مضرات سیگار و قلیان را به اعضای خانواده‌تان آموزش دهید و زمانی را برای تفریح کردن در نظر بگیرید و تلاش کنید تفریحات سالمی برای خانواده خود تامین کنید.

واقعیت علمی: هر وعده قلیان تقریباً با چهل تا هشتاد نخ سیگار برابری می کند .


منبع : salamatiran.com

بسته اطلاعاتی" نقش زنان در کنترل دخانیات" مرکز سلامت محیط کار و دفتر آموزش و ارتقای سلامت

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309996 : کل بازدید 5174 : بازدید امروز 0.94 : زمان بارگزاری صفحه 71490 : بازدید این صفحه 24 : بازدیدکنندگان آنلاين