صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین: معاونت بهداشتی دانشگاه
ازدواج

ازدواج یک نقطه عطف در زندگی انسان و یکی از مهم ترین تصمیمات درطول زندگی فرد است.

   یکی از مهمترین منویات مقام معظم رهبری در رابطه با سیاست های جمعیتی"تحکیم بنیان خانواده" است. نهاد خانواده یکی از نهاد های مهم اجتماعی است که با ازدواج آغاز می شود. بنابراین از آنجا که ازدواج مراسم آغازین این نهاد مهم اجتماعی است، اهمیت بنیادین و پایه ای دارد. ما در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه اختیاری نداشته ایم، اما معمار خانواده آتی خود خواهیم بود. ازدواج یک نقطه عطف در زندگی انسان و یکی از مهم ترین تصمیمات درطول زندگی فرد است.

  ازدواج امری معنوی و پیوندی مقدس است. پیوندی است که در آن دو نفر عهد می کنند که تا پایان عمر همدم و مونس یکدیگر بوده و در حفظ، نگهداری و تقویت پیوندشان بکوشند. پیوندی است که پایه و اساس آن عشق و علاقه دو نفر به یکدیگر و ثمره آن محیط خانوادگی گرم و رشد و تعالی خود و فرزندانشان است. اما متاسفانه به دلایل مختلف، بسیاری از ازدواج ها با مشکلات زیادی روبرو شده و بعضی زوج ها یا با سختی و نارضایتی به زندگی مشترک خود ادامه می دهند و یا پیوندشان را قطع می کنند. هدف این نوشتار ارائه راهکارهایی برای تحکیم روابط زوج ها است.

ده اصل طلایی ارتباطات کلامی همسران

ده اصل زیر به منزله قواعد طلایی هستند که رعایت آنها به بهبود روابط همسران کمک شایان توجهی می کند:

1-   توهین نکنید: به فرد مقابل توهین نکنید و او را با کلمات و نام های توهین آمیز خطاب نکنید. از تحقیر کردن، شرمنده کردن یا مسخره کردن همسرتان، اجتناب کنید.

2-   صادق و روراست باشید: اگر چیزی از همسرتان می خواهید به طور مشخص و واضح آن چه را می خواهید بیان کنید. روراست باشید و از حاشیه رفتن و در لفافه حرف زدن اجتناب کنید.

3-   مالک افکار و احساس خود شوید: نقطه نظرهای خود را  طوری که مشخص شود نظریات شماست بیان کنید و نه به صورتی که گویا واقعیت مطلق است. به عنوان مثال: من این طور به نظرم می آید که تو احساس من نسبت به مادرم را نادیده می گیری. پس به گونه ای حرف بزنید که مالکیت شما بر فکر و احساستان اعلام شود.

4-احساس خود را بیان کنید: وقتی احساس های خود را بیان می کنید خیلی ساده بگویید چه احساسی دارید، بدون توجه به اینکه آن احساس چقدر به نظر دیگران غیر منطقی بیاید. اگر فکر می کنید همسرتان از بیان رک احساستان ناراحت می شود می توانید قبل از بیان آن بگویید، امیدوارم از صداقت من نرنجی ولی هر چه باشد تو همسر منی و من بایستی با تو صادق باشم. البته مد نظر داشته باشید که بیان خودخواهانه احساس، مد نظر نیست .

5-   به جای داد و بیداد، در مورد حس عصبانیت خود و دلیل آن حرف بزنید:

اگر عصبانی هستید بگویید که چنین احساسی دارید. داد و فریاد نکنید، صدای خود را بلند نکنید، حرف های توهین آمیز و متلک نگویید. خیلی روشن بگویید از چه چیزی ناراحت شده اید. اگر غیرتی شده اید یا تحقیر، حرف بزنید نه این که با بیان احساس به شکل پرخاشگرانه بخواهید ضعف و حقارت خود را پنهان کنید.

6-   مقدمه چینی را فراموش نکنید:

اگر می خواهید انتقادی از فرد بکنید یا مشکلی را بیان کنید، سعی کنید با یک مقدمه مثبت شروع کنید یا حداقل نشان دهید که نقطه نظرهای فرد مقابل را درک می کنید (به عنوان مثال می دانم که تو قصد مثبتی داشتی...ولی....)

7-   همسرتان را سرزنش نکنید :

در مورد او قضاوت نکنید و بیش از اندازه مسائل را در مورد او تعمیم ندهید. به عنوان مثال نگویید که شما همیشه نسبت به کارتان بی حوصله هستید یا شما همیشه دعوا را شروع می کنید. تعمیم بیش از حد، سرزنش محسوب می شود. انصاف را فراموش نکنید اگر دو بار است که از همسرتان می رنجید نگویید ((تو همیشه مرا می رنجانی)) این کار باعث ناامیدی و خشم او می شود.

8-   تهدید نکنید: (( این آخرین باریه که می گم ... دفعه ی بعد من می دونم و تو ... حالا ببین چکار می کنم ... )) گفتن این جمله ها فقط بر ضعف درونی شما دلالت دارد و نشان می دهد سر رشته رابطه ی زناشویی از دست شما خارج شده است.

9-   حاشیه نروید، بروید سر اصل مطلب :

روی حل مشکل تمرکز کنید و تمایل نشان بدهید که مصالحه می کنید و با دیگران کنار می آیید. از دادن پیشنهاد نترسید و به خاطر اشباه های خود عذر خواهی کنید. حاشیه رفتن و نقش قبر خاطره ها نشان می دهد که شما کم آورده اید و فقط قصد به کرسی نشاندن حرف خود را دارید.

10-           به همسرتان گوش کنید و حرف او را قطع نکنید:

نکته ی آخر و مهم تر از همه، به حرف های همسرتان با دقت گوش کنید. حرف او را قطع نکنید یا نفی نکنید، فکر او را حدس نزنید ((ذهن خوانی)) و نگویید(( می دونم چی می خوای بگی دیگه)). به یاد داشته باشید یک فرد بالغ می تواند صبر ، تحمل و گوشی شنوا داشته باشد و صحبت کردن وسط حرف همسر ، شخصیت نابالغ و بچه گانه شما را نشان می دهد.

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22247548 : کل بازدید 4339 : بازدید امروز 1.05 : زمان بارگزاری صفحه 71410 : بازدید این صفحه 6 : بازدیدکنندگان آنلاين