صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:مديريت پيشگيري و مبارزه با بيماريهای معاونت بهداشتی دانشگاه
راه بی انتهای بیماریهای نوپدید و بازپدید ، این بار زیکاویروس

ویروس ها محدود به زادگاه خود نمی مانند و اکنون از 36 کشور در سراسر جهان گزارشات تک گیر و یا طغیان های کوچک و بزرگ زیکاویروس گزارش شده اند.

راه بی انتهای بیماریهای نوپدید و بازپدید ، این بار زیکاویروس

ویروس ها محدود به زادگاه خود نمی مانند و اکنون از 36 کشور در سراسر جهان گزارشات تک گیر و یا طغیان های کوچک و بزرگ زیکاویروس گزارش شده اند.

روزگاری سرخجه کابوس بسیار بزرگ از زنان باردار بود اما پس از آنکه مطالعات جدید نشان دادند برخی از پیامدهای نامطلوب بارداری و میکروسفالی نوزادان در کودکانی رخ داده است که مادرانشان به زیکاویروس مبتلا بوده اند ، هم اکنون نگرانی شدیدی در قاره آمریکا در میان زنان باردار رواج یافته است و همگان را به یاد کابوس سرخجه در گذشته ای نه چندان دور انداخته است.

تقریبا دو سال است که زیکاویروس قلمرو همیشگی خود در آفریقا و آسیای جنوب شرقی را رها کرده و گام به گام به سوی همه گیری جهانی شدن (پاندمی) حرکت نموده است. بدبینانه ترین تحلیل گران نیز گمان نمی کردند این بیماری ویروسی خفیف در آخرین روزهای سال 2015 میلادی از نظر نیاز به اعلام فوریت جهانی (PHEIC) در جلسات سازمان جهانی بهداشت مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و تبدیل به یک زنگ خطر و هشدار جدی در ابتدای سال 2016 میلادی گردد. هر چند ارتباط علیتی بین زیکاویروس و عارضه میکروسفالی در جنین هنوز به اثبات نرسیده است اما افزایش غیر قابل انتظار موارد میکروسفالی در نوزادان متولد شده در سال 2015 در برزیل ، درست بعد از شناسایی اولین موارد انتقال بومی این بیماری ویروسی در این کشور از ماه اردیبهشت سالجاری (2015) باعث پیدایش این سوال جدی شده است که آیا بیماری خفیف زیکاویروس تغییر ماهیت داده است یا چهره جدید از خود را نمایش می دهد ؟

گسترش سریع و انفجار گونه همه گیری این بیماری ویروسی از آمریکای جنوبی به سمت آمریکای مرکزی و سپس جزائر دریایی کارائیب نگرانی فراوانی را در مسئولین بهداشتی آمریکا ایجاد نموده است چرا که پشه ناقل این بیماری در کشور آمریکا وجود دارد و امکان گسترش این بیماری در آن کشور قویا مطرح است. نگرانی و اولویت فعلی راهبردی در جهان حفظ سلامت زنان باردار و جنین آنهاست.

ویروس  Zikaاز جمله ویروس های قابل انتقال توسط نیش حشرات است که مانند ویروس عامل بیماری تب دانگی و چیکنونیا با نیش پشه آئدس منتقل می شود. کسانی که ویروس زیکا وارد بدنشان می شود در حدود 80 % موارد بی علامت و در مواردی که علامت دار می شوند نیز عموما علایم ملایمی مانند تب خفیف ، بثورات پوستی غیرتاولی تاحدی خارش دار ، قرمزی چشم را بروز می دهند. هرچند درمان بطور علامتی انجام می پذیرد و در حال تهیه واکسن مناسب برای آن می باشند اما راههای متعددی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در زمان سفر به کشورهای گرفتار طغیان وجود دارد. این ویروس و پشه ناقل آن در آمریکا ، آفریقا اقیانوسیه و آسیا وجود دارد و اروپا نیز در مناطق جنوبی خود بدلیل گسترش پشه ناقل بسیار مستعد بروز موارد ابتلا به زیکا در آینده نزدیک می باشد.

زیکاویروس یک ویروس نوپدید محسوب می شود که در سال 1947 برای اولین بار در آفریقا (اوگاندا) در مطالعات ویروس شناسی از بدن میمون آفریقایی جدا گردید. از آن زمان به بعد موارد تک گیر ابتلا از نقاط مختلف مناطق استوایی و نیمه استوایی گزارش می گردید و ویروس به تدریج قلمرو خود را گسترش داد تا اینکه در سال 2007 میلادی طغیان چشمگیری را از نظر تعداد در جزایر Yapدر شما اقیانوسیه بوجود آورد. از سال 2013 قلمرو ویروس به جنوب اقیانوسیه و مجمع الجزائر پلی نزی فرانسوی رسید و تردد بالای مسافران و توریست هایی که بیماری را با خود به وطن می بردند جغرافیای حضور ویروس را به کشورهای دیگر از جمله ژاپن نیز گسترش داد.

افزایش گزارش تولد نوزادانی که با جمجمه کوچک و عدم تکامل مغزی (میکروسفالی) بدنیا می آمدند در سال 2015 باعث ایجاد نگرانی گردیده است و هرچند تاکنون چنین پدیده ای از عوارض ابتلا به زیکاویروس گزارش نشده بود اما ارتباط علیتی و همزمانی آن با همه گیری گسترده زیکاویروس باعث شد تا سازمان جهانی بهداشت اعلام فوریت بهداشتی بین المللی (PHEIC) نماید و تحقیقات گسترده ای را برای کشف ارتباط احتمالی زیکاویروس و عوارض مغزی جنین و گیلن باره در مبتلایان آغاز کند و اگر عامل دیگری سبب بروز این نقائص عصبی است هر چه زودتر شناسایی نمایند. بروز گیلن باره پیش از این نیز در بزرگترین طغیان زیکاویروس قبلا نیز (طغیان 2013 و 2014 در پلی نزی) گزارش شده بود.

هرچند در برخی موارد انتقال زیکاویروس از راه انتقال خون و انتقال جنسی گزارش شده است که امری بسیار نگران کننده است اما انتقال از راه نیش پشه راه اصلی بروز همه گیری ها می باشد و ضروری است کشورها برای احتمال وجود پشه و میزان گسترش گونه های مختلف آئدس موجود برنامه داشته و جهت شناسایی مبتلایان احتمالی افزایش ظرفیت آزمایشگاهی را مد نظر قرار دهند. به زنان باردار توصیه می شود که مسافرت های غیرضروری خود را به کشورهای گرفتار طغیان لغو نمایند و در صورت بروز علائم بیماری در عرض 2 هفته بعد از بازگشت از سفر بین المللی ، حتما به پزشک خود در مورد سابقه سفر خود اطلاع دهند. هرچند بیماری زیکا تاکنون در گروه بیماریهای کشنده محسوب نمی شود ولی در افرادی که بیماری زمینه ای داشته اند موارد محدودی از فوت گزارش شده است. تقریبا در تمام مناطقی که زیکاویروس هست تب دانگی از قبل حضور داشته و پشه های ناقل آن مشترک هستند. انتقال از راه بزاق و ادرار هنوز به اثبات نرسیده و تنها وجود ویروس زنده در آنها مشاهده شده است. در شرق مدیترانه پشه آئدس وجود دارد اما هنوز زیکاویروس گزارش نشده است.

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580568 : کل بازدید 9284 : بازدید امروز 1.29 : زمان بارگزاری صفحه 71716 : بازدید این صفحه 20 : بازدیدکنندگان آنلاين