صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:سرکار خانم محترم شهاب کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان سمنان
هفته سلامت مردان ایران

شعار هفته سلامت مردان در سال 1394 : "فرمان سلامتی در دستان شماست"

شعار هفته سلامت مردان در سال 1394

"فرمان سلامتی در دستان شماست"

(ایمن برانید،سالم بمانید)

    سوانح رانندگي در جاده‌هاي ايران همه ساله باعث مرگ و مصدوميت هزاران نفر شده و ميلياردها دلار هزينه بر اقتصاد كشور تحميل مي‌كنند. همه افرادي كه در ايران به نحوي با رانندگي و تردد جاده‌اي سر و كار دارند بايد نسبت به برخي آمواژه های كليدي ، از قبيل آنچه در زیر آورده شده، آگاهي داشته باشند:

×   نرخ سوانح جاده‌اي در ايران بيست برابر ميانگين جهاني است.

×   در ايران در هر نوزده دقيقه يك نفر در جاده‌هاي كشور جان مي‌سپارد و در هر دو دقيقه خبر مصدوميت جدي و حتي معلوليت مادام‌العمر يك نفر بر اثر حوادث جاده‌اي به اعضاي خانواده‌اش مي‌رسد.

×   تا سال 2020 ميلادي سوانح جاده‌اي و رانندگي از بیماری سرطان سبقت گرفته و فقط بعد از بيماري های قلبي و افسردگي، به دومين علت اتلاف سال‌هاي عمر، بدل خواهد شد.

×   سوانح رانندگي و جاده‌اي در جهان دومين عامل اصلي مرگ و میر افراد 5 تا 25 ساله محسوب مي‌شود.

×   سوانح رانندگي و جاده‌اي قابل پيش‌بيني و قابل پيشگيري هستند.

 بسياري از كشورها با پرداختن به مسائل اصلي، به موفقيت‌هاي چشمگيري در كاهش تعداد تصادفات و کاهش فراوانی و شدت آسیب‌هاي ناشي از سوانح رانندگي دست يافته‌اند.

مداخله ­های مؤثر آنهائی بوده­اند که به مسائل زیر پرداخته‌اند:

×   سرعت غيرمجاز: سرعت غيرمجاز مهمترین عامل ايجاد آسیب‌هاي ناشی از رانندگي در اغلب كشورها است. احتمال رانندگي با سرعت زیاده از حد يا غيرمجاز مشخصاً در ميان مردان جوان بیشتر است.

×   استفاده از كمربند ايمني: نسبت به سایر اقدامات ايمني، كمربند ایمنی تا کنون باعث نجات بیشترین تعداد افراد در هنگام سوانح رانندگي شده است . استفاده از كمربند ايمني باعث كاهش 50-40 درصدي در تمامی آسیب­ها و كاهش 60-40 درصدي در آسیب­های مرگبار مي‌گردد.

×   وسائل ایمنی برای كودكان: وسائل ایمنی برای كودكان، از قبیل صندلي نوزاد ، صندلي كودك و صندلي مرتفع، همگي در پيشگيري از تلفات نوزادان و خردسالان هنگام سفر با خودرو بسيار مؤثر هستند.

×   كلاه ایمنی: استفاده از كلاه ايمني مؤثرترين راه كاهش آسيب­های ناحيۀ سر و کاهش تلفات ناشي از تصادفات موتورسيكلت، دوچرخه موتوري و دوچرخه محسوب مي‌شود. عدم استفاده از كلاه ايمني در حين موتورسواري در ميان مردان جوان متداولتر از ساير گروه‌ها است.

 

×   طراحي و زيرساخت‌ِ جاده‌ها: اقدامات مربوط به بهبود طراحي و زيرساخت‌ِ جاده‌ها عبارتند از: جداسازی انواع متفاوت وسائل نقليه؛ تأمين معابر ايمن‌تر براي دوچرخه‌سواران و عابران پياده؛ ساختن پياده‌رو و معابر مشخصِ عابران پياده؛ و كاهش سرعت خودروها از طريق ايجاد سرعت‌گير، مناطق میخکوبی شده و ساخت ميدان.

×   خدمات اضطراري: بسياري از قربانيان سوانح جاده­ای به دليل كمبود امكانات و خدمات اضطراري نظير خدمات درماني، آتش‌‌نشاني و پليس، قبل از رسيدن به بيمارستان جان مي‌بازند. بهبود سطح خدمات اضطراري از محل تصادف تا مراکز درماني و پس از آن، احتمال زنده ماندن و پیشگیری از نقص­عضو و آسیب­های درازمدت براي سانحه دیدگان حوادث رانندگی را افزايش مي‌دهد.

راههای پیشگیری از تصادفات

۱-رعایت فاصله طولی:

ازدحام بیش از حد خودروها بدون رعایت فاصله طولی باعث ایجاد تصادفات می شود. اگرچه سیستم های مدرن ایمنی خودرو مانند ترمزهای ضدقفل و کنترل مسیر می تواند در این امر موثر باشد، ولی دقت و رعایت راننده در فاصله با خودروی جلویی بسیار حائز اهمیت است..

۲- سرعت مطمئنه را رعایت کنید:

مشکل رانندگان داشتن سرعت غیرمجاز است. برای مثال در حالی که سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در بزرگراه قانونی است اگر شما زمانی که باران شدیدی می بارد، آهسته حرکت نکنید، وضوح دید شما همچنین توانایی متوقف کردن خودرو نیز کاهش می یابد و شانس تصادفات را افزایش می دهد. بطور مشابه اگر شما در جاده ای ناآشنا خصوصا با پیچ های کور زیادی رانندگی می کنید، قادر نیستید با سرعت یک فرد بومی که از آن جاده عبور می کند، حرکت کنید، سرعت خود را با شرایط و میزان راحتی و ایمنی خودتان تطبیق دهید.

۳- از عوامل حواس پرتی اجتناب کنید:

هنگام رانندگی که یک فعالیت پیچیده ای است و نیاز به تمرکز بالا دارد هرگونه پرداختن همزمان به امور دیگر، باعث کاهش حواس در رانندگی و وقوع تصادف می گردد.

استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، خوردن و آشامیدن، صحبت کردن با سرنشینان، برداشتن چیزی از داخل داشبورت، خیره شدن به جاده و... همه عوامل حواس پرتی رانندگان است..

۴-همراه شدن با جریان ترافیک:

از جریان ترافیک عقب نمانید، سعی کنید همراه و با جریان ترافیک حرکت کنید، اگر خودروی عقب شما تمایل به سرعت بیشتر دارد، بهترین کار اجازه دادن به راننده عقب به عبور از خودروی شما می باشد. در هر زمانی، بهتر و مطمئن تر است تا همراه جریان ترافیک، اجرای محدودیت سرعت را به پلیس واگذار کنید.

۵- از قانون ۲ ثانیه تبعیت کنید:

هر راننده ای می بایست نسبت به قانون ۲ ثانیه آگاهی داشته باشد و به آرامی بشمارید «هزار و یک، هزار و دو، قبل از هزار و سه» اگر شما به آن شی برسید شما به خودروی جلویی نزدیک و احتمال تصادف وجود دارد. در شرایط بد آب و هوایی فاصله خود را از خودروی جلویی دوبرابر کنید..

۶-انحراف به چپ در رانندگی مهم است:

هر راننده با قصد انجام سبقت حتی سبقت مجاز، ابتدا انحراف به چپ پیدا می کند تا قصد خود را محقق نماید و همین عامل در بیشتر مواقع موجب بروز تصادف می گردد، اگر قصد انحراف به چپ برای انجام سبقت مجاز را دارید، کاملا هوشیارانه عمل نموده و با میدان دید کافی و بدون ریسک اقدام به این کار نمایید، چرا که بخش مهمی از عوامل شکل دهنده تصادفات، انحراف به چپ رانندگان است.

7-بستن کمربند ایمنی:

داشتن تجهیزات ایمنی مانند کمربند در خودرو و استفاده درست از آن اگرچه نمی تواند از وقوع تصادفات پیشگیری نماید، اما رانندگان خوب می دانند و به تجربه دریافته اند، که در وقوع جرح یا فوت ناشی از تصادفات به شدت تاثیرگذار بوده و جان راننده، سرنشینان را در هنگام تصادف، تا حد زیادی مصون نگه می دارد.

۸- از آینه های خودرو درست استفاده کنید:

زمان ترمز کشیدن یا تغییر مسیر، خود را با شرایط محیط پیرامون و کارکرد رانندگان دیگر و عابران پیاده تطبیق و پیش بینی درست داشته باشید. بهترین راننده همیشه «هوشیاری موقعیتی» خود را حفظ می کند تا از آنچه در اطراف و پشت سر او رخ می دهد آگاه باشد.

۹-از چراغ راهنما هنگام گردش به راست یا چپ استفاده کنید:

چرا که عدم استفاده از چراغ راهنمای خودرو هنگام گردش به چپ یا راست خطرناک محسوب شده و زمینه ساز تصادفات می باشد.

                                                     

                                                                 "رانندگان جوان بخوانند"
آمار نشان داده است رانندگان زیر سن 25 سال بیشتر از افراد یا سنین بالا در معرض خطر تصادفات قرار دارند. عوامل متفاوت بسیار زیادی وجود دارد که بیشتر اوقات رانندگان جوان قادر به درک انواع موقعیت‌های حادثه‌ساز و اجرای اقداماتی برای کاهش حوادث بالقوه نیستند.

از عواملی که باعث سانحه در میان رانندگان جوان می‌شود شامل:
1-کم تجربگی
عدم تجربه یکی از موضوعات کلیدی است. اطمینان نداشتن رانندگان جوان به خود در مهارت راندن باعث کاهش عکس‌العمل آنان نسبت به رانندگان با سنین بالا می‌شود.
2-عدم توجه
مشکل دیگر که بین رانندگان جوان مشترک است مسئله عدم توجه است. رانندگان جوان تمایل دارند با دوستان خود سفر کنند یا شب‌ها بیرون بروند. داشتن یک یا تعداد بیشتری مسافر داخل ماشین و صحبت کردن با آنها یکی از عوامل حواس‌پرتی است. این موقعیت می‌تواند برای رانندگان جوان بسیار مسئله‌ساز باشد زیرا آنها مستعد حواس پرتی هستند. مهارت‌های رانندگی آنها محدود است، بنابراین نیاز به تمرکز بیشتر دارند. رانندگان جوان تمایل دارند تا سرشان را بیشتر تکان دهند و به مسافران پشت‌سر خود نگاه کنند که این صحبت کردن باعث می‌شود چشم‌هایشان از مسیر جاده منحرف شده و همین باعث حواس پرتی آنان می‌شود.

3-سرعت بیش از حد
سرعت، مسئله بسیار مهمی میان جوانان است. به نظر می‌رسد بسیاری از آنان نمی‌دانند که مهارت‌های لازم برای رانندگی در سرعت بالا را ندارند. حتی برای خودنمایی میان دوستان بر سرعت خودروی خود می‌افزایند. رانندگان جوان باید دانش کافی از خودروی خود و عکس‌العمل آن به هنگام سرعت را داشته باشند. رانندگان نوجوان هیچ یک از مهارت‌ها را کسب نکرده و در مواجهه با خطر تصادف متحمل خسارت‌های بالای مالی و جانی می‌شوند.
4-نقص فنی خودرو
نوع خودروهایی که رانندگان جوان نیز سوار آنها می‌شوند، عامل دیگر افزایش میزان تصادفات است. بیشتر رانندگان جوان از ماشین‌های دست دوم استفاده می‌کنند که به دقت مورد معاینه و بازرسی فنی قرار نمی‌گیرد. یا از خودروهای در اختیار به نحوی استفاده می‌کنند که ایمنی آنان بشدت کاهش یافته. به عنوان مثال لنت ترمزهای کهنه و فرسوده و سیستم تعلیق ناکارآمد باعث عملکرد غیرقابل پیش‌بینی خودرو و ایجاد تصادفات می‌شود. از دیگر عوامل نقص خودرو که باعث تصادف می‌شود، یکی دید ضعیف به علت شیشه‌های ترک خورده و دیگری استفاده از برف پاک‌کن‌های قدیمی و کهنه است که عملکرد مناسبی در هوای بارانی ندارند

5-رانندگی در شب به مدت طولانی
رانندگی در شب از عوامل دیگر تصادفات رانندگان جوان است. کاهش دید، خستگی راننده و شتاب رسیدن به خانه و عدم شفافیت خطر جاده‌ای در شب از عوامل تصادفات رانندگان جوان است. ترکیب آب و هوای بارانی و ماشین فرسوده و 2 تا 3 مسافر، میزان احتمال تصادف را به صورت دراماتیک افزایش می‌دهد و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد.

6-اعتماد به نفس بیش از اندازه
رانندگان نوجوان گرایش به اعتماد به نفس زیاد در ارتباط با توانایی رانندگی خود دارند. پس از دریافت گواهینامه آنها از توانایی‌های خود مطمئن می‌شوند و درک نمی‌کنند که آنها نیز به یادگیری و تجربه زیاد در امر رانندگی دارند. آنها در نتیجه بسیار تهاجمی رانندگی می‌کنند و آماده ریسک هستند و به سرعت زیاد و زیگزاگی رفتن در ترافیک و انجام مانورهای بسیار خطرناک دست می‌زنند که این رفتارها، ریسک وقوع تصادف برای آنها را افزایش
می‌دهد.
                                       

نکات رانندگی ایمن برای نوجوانان

اگر تازه رانندگی را شروع کرده اید یا حتی اگر مدتی است که رانندگی می کنید، بهتر است نگاهی به این هشت نکته رانندگی ایمن بیاندازید. قبل از اینکه سراغ خواندن این نکات بروید باید نکته ای را به شما گوشزد کنیم؛ از دید یک راننده حرفه ای به این نکات نگاه نکنید. بله بسیاری از این نکات برای راننده های کهنه کار بدیهی یا شاید غیرضروری به نظر بیاید اما شما تازه کار هستید و برای تبدیل شدن به یک راننده خوب و ایمن راه زیادی باید طی کنید.

1-تلفن همراهتان را خاموش کنید.
مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی به اندازه رانندگی در حالت غیرعادی تلفات داشته است. حتی استفاده از تلفن با اسپیکر و هندزفری هم منجر به بروز تصادف شده است. علاوه براین استفاده از تلفن همراه درحین رانندگی خلاف قوانین است. حتی اگر موبایل تان را خاموش نمی کنید، از آن استفاده نکنید یا آن را در حالت بی صدا قرار دهید.

2-پیامک نفرستید.
مطالعات نشان داده اند که نوشتن پیامک در حین رانندگی، به مدت 5 ثانیه (به طور متوسط)تمرکز شما را از مسیر منحرف می کند. در 5 ثانیه اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد.
وقتی سرتان پایین است و به اتفاقاتی که پشت سرتان می افتد توجه نمی کنید، باید منتظر عواقب خطرناک آن هم باشید.

3-چراغ های جلو را روشن کنید.
اینکار را حتی در روزهای آفتابی هم انجام دهید. با اینکار هم دید شما افزایش می یابد و هم راننده های دیگر می توانند شما را ببینند.

4-سرعت مجاز را رعایت کنید.
سرعت غیرمجاز دلیل اصلی 40 درصد از حوادث کشنده ای است که برای نوجوانان رخ می دهد. این نکته را بویژه در مسیرهایی که ترافیک روان دارند یا برایتان آشنا نیستند، رعایت کنید.
فقط کافی است احساس نکنید که راننده های دیگر در کنار شما پرواز می کنند و شما دارید قدم می زنید. به خاطر داشته باشید که رانندگی با سرعت بالا هزینه هایی هم در پی دارد.

5-چیزهایی که حواستان را پرت می کند به حداقل برسانید
ممکن است در حین رانندگی برای خوردن، نوشیدن یا گوش دادن به موزیک و گشتن در میان کانال های رادیو وسوسه شوید. همه این کارها می توانند حواس شما را دست کم برای چند ثانیه پرت کنند. و این چند ثانیه برای اینکه یک راننده بی تجربه کنترلش را روی خودرو از دست بدهد یا متوجه موانع جاده نشود، کافی است.

 

6-تنها رانندگی کنید.
اگر تنها همراه شما در خودرو یک نوجوان باشد، امکان بروز تصادف دو برابر می شود. این گرینه بیشتر جنبه روانشناسانه دارد.

7-رانندگی دفاعی را تمرین کنید.
همیشه حواستان به خودروهای پشت سر و کنارتان باشد و یک راه فرار احتمالی برای مواقع ضروری در نظر داشته باشید. اگر سرعت تان کم است با خودروی جلویی به اندازه یک ماشین فاصله داشته باشید و اگر سرعت زیاد است فاصله را بیشتر کنید.

8-یک خودروی ایمن انتخاب کنید.
درصورت امکان یک خودروی ایمن با تجهیزات ایمنی مثل ترمز ضدقفل و کیسه هوا انتخاب کند و در انتخاب خودرو به سابقه آن در تصادفات هم دقت کنید.

هیچ جایگزینی برای افزایش سن در تبدیل شدن به یک راننده باتجربه وجود ندارد. اما تمرین کردن این تکنیک ها به این روند سرعت می بخشد.

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309482 : کل بازدید 4660 : بازدید امروز 1.33 : زمان بارگزاری صفحه 71454 : بازدید این صفحه 31 : بازدیدکنندگان آنلاين