صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:روابط عمومی دانشگاه
چگونه مرگ را به تاخیر بیندازیم؟

بی‌تردید تعدد ابتلاء به بیماری‌های غیرواگیر یکی از پیامدهای نوسازی جوامع و پیشرفت تکنولوژی در جوامع است.

تغییر سبک زندگی در جوامع پیشرفته امروزی سبب شده امروزه بیماری‌های غیر واگیر رتبه اول مرگ و میر در جهان را داشته باشند. این در حالی است که در گذشته نبود امکانات بهداشتی ،رشد نیافتگی علم پزشکی، عدم دسترسی سریع و آسان به درمان و... همه و همه سبب شده بود که بیماری‌های واگیر که در اثر انتقال ویروس و میکروب منتقل می شوند، سالانه جان بسیاری از افراد را بگیرند.

امروزه اگر چه دسترسی به درمان تسهیل شده و علاوه بر رشد خیرکننده علم پزشکی در دورافتاده‌ترین نقاط نیز امکانات درمانی قابل دسترسی است اما با این‌همه تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات، عدم تحرک و ...سبب شده بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین عامل مرگ و میر در جهان امروز باشند.

و این در حالی است که با مراقبت بیشتر و تغییر سبک نادرست زندگی می‌توان آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر را کاهش داد.

بیماری های غیرواگیر یکه‌تاز مرگ و میر در جهان هستند

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: امروز چه در جهان و چه در کشورمان و جمله در استان سمنان بیماری‌های قلبی و عروقی همچنان رتبه اول مرگ و میر را داشته و جان انسان‌ها را می گیرد.

محمد ناصر رهبر با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر چند‌عاملی هستند خاطرنشان کرد: تغذیه نامناسب، عدم تحرک، استعمال دخانیات، وزن بالا، فشار خون بالا، استرس، آلودگی‌های محیطی و مسائل شغلی مجموعه عواملی هستند که به ترتیب می‌توانندبیماری‌های غیرواگیر را سبب شوند.

وی، تغذیه نامناسب، استعمال سیگار و دخانیات و عدم تحرک را سه عامل اصلی خطر و بروز بیماری‌های غیر‌واگیر عنوان کرد و گفت: رویکرد مبارزه و کنترل در بیماری‌های غیرواگیر باید بر روی این عوامل خطرزا متمرکز شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه این بیماری‌ها قابل کنترل و پیشگیری هستند تصریح کرد: می‌توان در خصوص این عوامل خطرزا از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی به جامعه؛ از بروز این بیماری‌ها جلوگیری و میزان ابتلا به آن را کاهش داد.

رهبر با تأکید بر اینکه راهکار کاهش این بیماری‌ها تنها از بین بردن عوامل خطرزا است تصریح کرد: به طور کلی می‌توان گفت: این بیماری‌ها با تغییر سبک و روش زندگی، قابل پیشگیری و کنترل هستند و می‌توان با از بین بردن این عوامل بیماری‌زا، خطرات بروز این بیماریها را در جامعه کاهش داد.

 

تغییر سبک زندگی راهی برای مبارزه و کنترل بیماری‌های غیرواگیر

مدیرپیشگیری و مبارزه بابیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تصریح کرد: با از بین بردن عوامل خطر‌زا می‌توان این بیماری‌ها را تحت کنترل درآورد اما نمی‌توان به طور قطعی گفت این بیماری‌ها ریشه کن می‌شوند و آمار آنها به صفر می‌رسد چرا که عواملی نظیر وراثت و ژنتیک نیز در این امر دخیل هستند.

رهبر گفت: با تغيير سبك زندگي مي‌توان با بيماري‌هاي غير واگير مبارزه كرد و يا حداقل اين بيماري‌ها را به كنترل درآورد.

کاهش سن ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر

مدیر پیشگیری و مبارزه بابیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در پاسخ درباره رنج سنی ابتلا به بیماری‌های واگیردار گفت: متأسفانه سن ابتلا به این بیماری‌ها در کل دنیا و از جمله ایران و استان سمنان پایین آمده است.

رهبر گفت: متأسفانه در كل دنيا افراد در سنين پائين‌تري به بيماري‌هایی نظير سكته ‌هاي قلبي دچار مي‌شوند در حالي كه انتظار مي‌رود افراد در سنين بالاتري دچار اين مشكلات شوند.

13 نوع سرطان در اثر استعمال سيگار و دخانيات بروز مي‌كند

وي با بيان اينكه سبك زندگي امروزي و كمبود تحرك و يا استفاده از غذاهاي با ميزان كلسترول و چربي بالا زمينه را براي ابتلا به بيماري‌هاي واگير فراهم مي‌كند خاطر نشان كرد: به عنوان مثال كمبود تحرك زمينه را براي ايجاد سرطان روده بزرگ فراهم مي‌كند و يا 13 نوع سرطان در اثر استعمال سيگار و دخانيات بروز مي‌كند.

مدیر پیشگیری و مبارزه بابیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی سمنان با اشاره به نقش بسيار مهم تغذيه در سلامت افراد جامعه گفت: يكي از راه‌هاي پيشگيري از بيماري‌ها توجه به تغذيه درست و صحيح است.

رهبر گفت: افراد سعي كنند غذاهاي سرخ‌كردني و غذاهاي حاوي مواد نگهدارنده را حتي‌الامكان از برنامه غذايي خود حذف كنند.

وي تصريح كرد: استفاده از سبزيحات و همچنين مقاديري از انواع ميوه مي‌تواند نقش بسيار مهمي در جلوگيري از ايجاد برخي بيماري‌ها ايفا كنند.

امروز با وجود ماشيني شدن سبك زندگي و كم شدن تحرك، زمينه براي بروز و ازدياد بسياري از بيماري‌ها فراهم شده و متأسفانه سن ابتلا به اين بيماري‌ها نيز پائين امده است چنانچه مدير كل ثبت احوال استان سمنان گفت: متأسفانه در استان سمنان رتبه نخست مرگ و مير ابتلای به بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.

مديركل ثبت احوال استان سمنان در اين زمينه اظهار کرد: بيماري‌هاي قلبي و عروقي در استان با 42.5 درصد بيشترين عامل مرگ و مير در اين استان هستند.

عباسعلي طالب بيدختي گفت: بعد از بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان و تومورها بيشترين عامل مرگ و مير در استان سمنان هستند.

وي با اشاره به افزایش ابتلا به انواع سرطان‌ها خاطر‌نشان كرد: 9.7 درصد از مرگ و ميرها در استان سمنان بعلت سرطان و تومورها رخ مي‌دهد.

مديركل ثبت احوال استان سمنان با بيان اينكه بيماري‌هاي دستگاه تنفسي در استان سمنان سومين عامل مرگ و مير هستند افزود: بالغ بر 9.11 درصد از مگ و مير‌ها در استان سمنان بعلت مشكلات بيماري‌هاي دستگاه تنفسي رخ داده است.

طالب بيدختي خاطر‌نشان كرد: بعد از بيماري غير‌واگير كه علت عمده مرگ و مير در استان سمنان را به خود اختصاص مد‌دهد متأسفانه در استان سمنان،تصادفات نيز عامل بسیاری از مرگ و مير‌ها در این استان پهناور است.

وي با بيان اينكه تصادف هفتمین عامل مرگ و ميرها در استان است افزود: بالغ بر 7.4 درصد از مرگ و ميرها در استان سمنان بعلت وقوع تصادف رخ مي‌دهد.

به هر روی، اگر چه سهم هر کدام از این عوامل در مرگ و میرها ، سهم زیادی است اما با پیشگیری و کمی تحرک می‌توان ضمن برخورداری از یک زندگی سالم و بدور از هیاهو، مرگ‌هایی از این دست را نیز به تاخیر انداخت تا ندانم کاری‌های ما باعث نشود که قلبی که معدن شور است و آن را به روی عشق و دوستی می‌گشاییم، عزرائیل را به میهمانی‌مان بیاورد.

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309613 : کل بازدید 4791 : بازدید امروز 1.23 : زمان بارگزاری صفحه 71469 : بازدید این صفحه 18 : بازدیدکنندگان آنلاين