صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:معاونت غذا و دارو دانشگاه
چگونه از بروز مسمومیت در کودکان پيشگيري كنيم؟

به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها 3 تا 9 آبان 1394

کودکان کنجکاو هستند، به هر جا سر می کشند و برای شناخت محیط اطرافشان از تمام حواس خود از جمله حس چشایی کمک می گیرند. به همین دلیل هر محیطی می تواند برای آن ها خطرناک باشد. براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، هر سال هزاران کودک در سراسر جهان قربانی مسمومیت های اتفاقی می شوند. کودکان زیر 5 سال بیش از سایر گروه های سنی در معرض ابتلا به انواع مسمومیت ها قرار دارند. از آن جا که آن ها بیشتر زمان خود را در خانه می گذرانند، عجیب نیست که اغلب مسمومیت ها در خانه رخ می دهد. با کمی دقت متوجه می شویم که خانه هایمان پر از سموم و مواد مسمومیت زایی است که سلامتی کودکانمان را تهدید می کند. داروها، مواد شوینده و ضدعفونی کننده، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی و بهداشتی، گل ها و گیاهان آپارتمانی، حشره کش ها و بسیاری مواد دیگر از جمله این سموم هستند. با این حال با رعایت چند تکنیک ساده اما مفید می توانیم خانه هایمان را به مکانی امن برای کودکان تبدیل کنیم.

- همیشه و همه جا مراقب کودک خود باشید. کودکان معمولاً خیلیسریع عمل می کنند و ممکن است در عرض چند لحظه دچار مسمومیت شوند.

- داروها، مواد شیمیایی، شوينده ها و سموم آفت کش را در کمد یا قفسه ای که درِ آن قفل می شود، نگهداری کنید.

- هنگام استفاده از مواد شیمیایی و پاك كننده، چنانچه مجبور شديد به زنگ در يا تلفن جواب دهيد، قبل از هر چیز در ظرف را محکم ببندید و از كودك خود چشم برنداريد.

- مواد شیمیایی و شوينده را هميشه در ظرف اصلي خودشان نگهداري كنيد. هرگز اين مواد را در ظروف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نریزید.

- کیف دستی، لوازم آرایشی و بهداشتی، واکس، لاک پاک کن و ... را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

- داروهای خود را دور از چشم کودکان مصرف کنید. کودکان به دقت به کارهای بزرگترها نگاه می کنند و در فرصت مناسب سعی می کنند همان کارها را تقلید کنند.

- هنگام دادن دارو به کودکان به آن ها یاد بدهید که این داروست و از کلماتی مانند آبنبات و شکلات استفاده نکنید.

- از نگهداری گیاهان سمی مانند دیفن باخیا، کرچک و خرزهره در منزل خودداری کنید، برای انتخاب گیاه مناسب برای باغچه خود، با یک کارشناس مشورت کنید و گل ها و گیاهان آپارتمانی را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

به خاطر داشته باشید بهترین راه پیشگیری از بروز مسمومیت های اتفاقی، دور نگه داشتن مواد سمی از دسترس کودکان است.

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309662 : کل بازدید 4840 : بازدید امروز 0.95 : زمان بارگزاری صفحه 71476 : بازدید این صفحه 17 : بازدیدکنندگان آنلاين