صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:جمع آوري : معاونت بهداشتي دانشگاه
برخي باورهاي نادرست در مورد تغذيه با شير مادر و واقعيت ها

براي كودك شيري بهتر از شير مادرش نيست. (حضرت رسول اكرم) (ص)

برخي باورهاي نادرست در مورد تغذيه با شير مادر و واقعيت ها

 

براي كودك شيري بهتر از شير مادرش نيست.                    (حضرت رسول اكرم) (ص)

والدين گرامي آيا مي دانيد كه :‌

يكي از نعمت هاي بي نظير و بزرگ خداوند نسبت به انسان به ويژه در آغاز زندگي او ، نعمت گرانقدر شير مادر است كه به دليل تركيب مخصوص و متناسب با نياز طفل ، همچون سيري كودك را در برابر عوامل بيماريزاي محيطي مقاوم و پرتوان محافظت مي كند و در تأمين تندرستي مادر و كودك بسيار مؤثر است . ولي متأسفانه برخي باورهاي غلط در اين زمنيه وجود دارد كه در ذيل به برخي از آنها اشاره مي نماييم و واقعيت را نيز به دنبال آن ذكر مي كنيم اميدواريم كه براي همه مفيد باشد .

باور نادرست :

آغوز(‌شيري كه در روز هاي اول تولد ترشح مي شود.)  به دليل ايجاد زردي براي تغذيه نوزاد مناسب نيست و بايد دور ريخته شود .

واقعيت :

آغوز نه تنها موجب زردي نمي شود كه حتي شايد بهترين راه كاهش زردي نوزادان ،‌ تغذيه مكرر با آغوز باشد و آغوز بسيار مغذي است . هم چنين به واسطه داشتن موادي كه كودك را در برابر بيماريها محافظت مي كند به عنوان اولين واكسن او محسوب مي شود و بعضي از مجتهدين دادن آن را به نوزاد در حد واجب تلقي مي كنند .

باور نادرست :

شير دادن باعث تغيير شكل پستانها و اندام مادر مي شود .

واقعيت :

شكل پستان تحت تأثير ارث ، سن و حاملگي مي باشد و برخي از تغييرات شكل پستان مادر دوران بارداري رخ بنابر اين چنانچه شيردهي هم صورت نگيرد اين تغييرات رخ داده است به علاوه در دوران شيردهي چربي اضافي و ذخيره شده در دوران بارداري را سريع تر از دست مي دهد و به فرم و وزن قبلي خود باز مي گردد.

باور نادرست : شير اگر در پستان بماند ، ‌فاسد مي شود .

واقعيت :

ماندن شير در پستان مادر باعث فساد شير نمي شود ، اما چون عدم تخليه پستان موجب كاهش توليد شير مادر و از طرفي بروز احتقان مي گردد ،‌ چنانچه به هردليلي كودك قادر به شير خوردن نباشد ،‌ بهتر است مادر شيرش را بدوشد تا توليد شير هم بيشتر شود .

باور نادرست :

بيدار شدن شيرخوار در شب و يا زود به زود شير خوردن و گريه و بي قراري او دليل ناكافي بودن شير مادر است .

واقعيت :

هيچ يك از دلايل فوق نشانة‌ ناكافي بودن شير مادر نيست و زود به زود خوردن ،‌به دليل سهل الهضم بودن شير مادر است . توزين مرتب كودك و رسم منحني رشد او بهتر از هر چيز ديگري وضع تغذيه و كافي بودن شير مادر را نشان مي دهد .

باور نادرست

شير بعضي از مادران رقيق و آبكي است .

واقعيت : در شروع هر وعده شيردهي ،‌شير مادر آبكي تر به نظر مي رسد و ميزان چربي آن كمتر است ،‌ اما در انتهاي هر وعده ميزان چربي و در نتيجه غلظت شير بيشتر شده و به سير شدن كودك كمك مي نمايد . اختلاف رنگ شير مادر و شيرهاي مصنوعي با شير گاو است كه ذخنيت آينكي بوده شير مادر را تداعي مي كند .

باور نادرست :

استفاده از پستانك براي آرام كردن شيرخوار لازم است .

واقعيت :

استفاده از پستانك نه تنها به علت احتمال آلودگي و ابتلا شير خوار به برفك ،‌اسهال ،‌عفونت گوش مياني ،‌بد شكلي فرم دها ن و دندان و ساير بيماريها توصيه نمي شود ،‌بلكه ميل به مكيدن طفل را نيز ارضاء كرده و موجب كاهش مكيدن پستان و در نتيجه كاهش شير مادر مي شود . لذا براي آرام كردن كودك بهتر است او را به پستان مادر گذاشت.

 باور نادرست :

شير خوار را نبايد زياد در آغوش گرفت چون بغلي مي شود .

واقعيت :

تمام شيرخواران به تماس ،‌گرماي بدن مادر و به خصوص به مهر و محبت او احتياج دارند . آنان با صداي قلب مادر آرامش پيدا كرده و در آغوش او احساس امنيت مي كنند و اين محبت را نبايد از كودكان دريغ نمود . برخي شيرخواران نيز كه بيش از بقيه بي قرارند و گريه مي كنند با در آغوش گرفتن ، راه بردن ، صحبت و نوازش كردن توسط پدر و تماسهاي مادر آرام تر مي شوند .

باور نادرست :

آشاميدن زياد مايعات ،‌ميزان شير را افزايش مي دهد .

واقعيت :

آشاميدن بيش از حد مايعات شير مادر را زياد نمي كند بلكه عامل مهم درافزايش شير مادر ،‌مكيدن مكرر پستان توسط شيرخوار است .

باور نادرست:

نداشتن شير ،‌ مسئله اي ارثي و خانوادگي است .

واقعيت

اين مسئله صحت ندارد و اكثر مادران مي توانند شير كافي توليد كنند . زيرا توليد شير بستگي كامل به شروع شير دادن بلافاصله پس از تولد و تكرر شير دادن بر حسب تقاضاي شيرخوار دارد .

باور نادرست :

امكان افزايش توليد شير در هيچ يك از مادران وجود ندارد و اگر شير مادر خشك شود ديگر امكان برگشت شير وجود ندارد .

واقعيت :

توليد شير يك جريان عصبي ،‌هورموني است . كه با آرامش مادر ، به پستان گذاردن مكرر شير خوار ،‌لمس و نگاه كردن به او ،‌شروع و ادامه مي يابد . بهترين راه افزايش شير مكيدن مكرر پستان توسط شيرخوار است. ضمناً هر چه مدت قطع شيردهي كوتاه تر باشد ،‌برگشت مجدد آن راحت تر انجام مي شود .

منبع :

مجموعه آموزشي ترويج تغذيه با شير مادر / تهيه كننده انجمن ترويج تغذيه با شير مادر صندوق كودكان سازمان ملل متحد در ايران ( يونيسف ) به سفارش معاونت سلامت وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشكي - 1388

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22309585 : کل بازدید 4763 : بازدید امروز 0.91 : زمان بارگزاری صفحه 71465 : بازدید این صفحه 20 : بازدیدکنندگان آنلاين