صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:شهلا حقیقت رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد
والدین و پیشگیری از اعتیاد فرزندان

تعریف اعتیاد: معتاد به انسانی اطلاق می شود که از طرق مختلف (خوردن – تزریق- دود کشیدن و...) یک یا چند ماده از مواد مخدر را به طور مداوم مصرف می کند و در صورت قطع این عمل با مشکلات جسمی ، روانی و رفتاری به تنهایی و یا با هم روبه رو می گردد.

تعریف اعتیاد:

تعریف اعتیاد از تعریف معتاد جدا نیست و معتاد به انسانی اطلاق می شود که از طرق مختلف (خوردن –تزریق- دود کشیدن و...) یک یا چند ماده از مواد مخدر را به طور مداوم مصرف می کند و در صورت قطع این عمل با مشکلات جسمی ، روانی و رفتاری به تنهایی و یا با هم روبه رو می گردد. اعتیاد نه تنها منجر به آسیب های شدید و عمیق جسمی و روانی در فرد می گردد بلکه آسیب های اجتماعی نظیر افزایش طلاق، بزهکاری و بیکاری را نیز در بر دارد.

سوء مصرف مواد یکی از مشکلات بهداشتی و اجتماعی قرن حاضر و از مهمترین دغدغه های فکری و یکی از ناگوارترین آسیب های اجتماعی در حال حاضر است.

اعتیاد و جوانان :

آنچه مسلم است دلایل اعتیاد بسیار پیچیده است و از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از کشوری به کشور دیگر تفاوت می کند . آنچه که تقریبأ همگانی است در بین جوانان بیشتر جامعه ها دیده می شود ، مصرف مواد مخدر به منظور برطرف کردن اضطراب و افسردگی است . به این نکته باید توجه داشت که احتمال دارد خود والدین نیز کم وبیش دچار یک افسردگی یا اضطراب نهفته باشند که با مکانیسم های دفاعی صحیحی با آن روبه رو می گردند ولی معمولأ به نشانه های اضطراب وافسردگی در فرزندان جوان خود کمتر توجه می کنند . درصورتی که جوانان به علت نا آگاهی به جای استفاده از مکانیسم های دفاعی موجود در از بین بردن ناراحتی شان به دنبال یک راه حل فوری ومعجزه آسا می گردند که اضطراب ویا افسردگی خود را برطرف کنند که معمولأ در این گونه موارد به وسیله ی دوستان هم سن وسال شان مواد مخدر به آنان معرفی می گردد . البته باید متذکر شد که فقط یک شخصیت فکری مضطرب ویا افسرده نیست که دچار اعتیاد می گردد ، بلکه سایر جوانان نیز ممکن است بدین مشکل گرفتار آیند.

اعتیاد وخانواده :

خانواده را میتوان جایگاهی دانست که اعضای آن دریک تعامل پیچیده بسیاری از الگو های رفتاری –عاطفی وهیجانی خود را با یکدیگر مبادله نموده وبه انتقال حالات ونشانه ها وحسا سیت های خود می پردازند . براساس دیدگاه های غالب در روانشناسی خانواده، سازمان روانی و شخصیتی فرد در درون خانواده شکل گرفته وبه رشد وکمال می رسد. از این نظر خانواده را جایگاه اولیه ی یادگیریها وخواستگاه بسیاری از تنش ها ، ناکامی ها،موفقیت ها وانحرافات دانسته ویکی از عمده عوامل موثر در شرایط اعتیادزا قلمداد می نمایند .

بی تردید معتاد بودن یکی از والدین ویا هر دو این صور را در فرزندان به وجود می آورد که اعتیاد یک عمل عادی بوده وجزئی از روند رشد وبزرگسالی محسوب می شود . در اغلب خانواده هایی که اعتیاد یکی از والدین را آلوده کرده، خواه ناخواه آشنایی با استعمال مواد مخدر سریع تر صورت گرفته وجو تناقض آمیز خانواده، گرایش به مواد مخدر را تسهیل می نماید. روان شناسان تاکید می کنند که نگرش ورفتار والدین عامل مهمی در گرایش فرزندان به مواد مخدر هستند.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که جوانان سوءمصرف کننده مواد دارای مشکلات جدی خانوادگی هستند که این مشکلات می توانند ریشه در مولفه های بنیادین سبک های فرزندپروري والدین و جو حاکم بر محیط خانواده داشته باشد.

یکی از نابهنجاری ها و کج روی هایی که می توان ریشه آن را در خانواده و سبک های فرزندپروري والدین جستجو کرد سوء مصرف مواد توسط جوانان است.

با توجه به اینکه عوامل زمینه ساز اعتياد متعدد است لذا شناسايي كامل اين عوامل در هر منطقه و به كار بردن شيوه هاي متفاوت براي كنترل هر يك از آنها به موثر بودن فعاليت هاي پيشگيري كمك خواهد كرد.

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22247598 : کل بازدید 4389 : بازدید امروز 0.83 : زمان بارگزاری صفحه 71413 : بازدید این صفحه 7 : بازدیدکنندگان آنلاين