صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:الهام درزي حرفه كارشناس بهداشت خانواده شهرستان
عوارض کم تحرکی در خانم ها

كاهش حركت باعث تجمع سموم در بدن بوده و فرد را مستعد بروز افسردگی می کند. ورزش یکی از راه های دفع سموم از بدن است، تحرک بدنی خود عاملی برای پاکسازی بدن است.

 عوارض کم تحرکی در خانم ها

1- قامت های خمیده و کج، بدن های حساس و خسته و استخوان هایی که نمي توانند وزن بدن را تحمل و تنظیم کنندكه نتیجه آپارتمان نشینی و كم تحركي است كه باعث بدخلقي و بدفرمي نسل امروزند!

گويند عقل سالم در بدن سالم است.

2- كم تحركي تاثير منفي روي عملکرد کلیه، قلب و دستگاه گوارش می گذارد .

3- اثرات روانی منفی و افسردگي، نتایج ثانویه فقر حرکتی هستندكه روی اعتماد به نفس اشخاص اثر می گذارد .

4-كم تحركي باعث پوکی استخوان مي شود.

5- مشاغل کم تحرک و پشت میزی هم در دنیای امروز به خودی خود فقر حرکتی به وجود می آورند و از نتایج دیگر آن، چاقی، به خصوص چاقی شکمی است که موجب می شود خانم ها از اندام خود ناراضی باشند و این روی اعتماد به نفس آن ها اثر می گذارد. علاوه بر این، چاقی شکمی از چاقی کلی خطرناک تر است و بیشتر موجب ناراحتی های قلبی می شود.

6- كم تحركي باعث كاهش رشد و شکوفایی خلاقیت مي شود .

7- - كم تحركي باعث كاهش تحمل قدرت مواجهه با مسایل و حل مسئله درفرد مي شود.

8- فقر حرکتی با بر هم زدن تعادل بیومکانیکی بدن و کاهش بازدهی مفید دستگاه اهرمی بدن، سلامت زنان را تهدید می کند و باعث بروز اختلالات قلبی- عروقی و کاهش حجم تنفسی می شود، اختلالاتی در عملکرد اندام های داخلی ایجاد می کند و ناراحتی های کلیوی را به وجود می آورد.

9- بلوغ زودرس، مهمان ناخوانده چاقی و کم تحرکی زنان است. اتفاقی که به گفته روان شناسان می تواند زمینه ساز مشکلات روانی و اجتماعی شود.هنگامی که بلوغ در سنین پائین شروع شود، پس از 3-2 سال که بلوغ کامل شد، رشد قدی متوقف شده و در نهایت بزرگسالان کوتاه قدی خواهند شد و این از نظر روانی، شخص را دچار مشکلات زیادی می کند. چرا که در مقایسه با سایر همسالان خود، به نوعی اضطراب شدید در مورد اندام خود دچار می شوند.

بلوغ زودرس دختران، مسئولیت های اجتماعی تازه ای را به آن ها محول می کند که مغایر با رشد اجتماعی، تجربیات و آمادگی های ذهنی آن ها است و والدین و جامعه انتظارات بزرگسالانه دارند . همین امر، می تواند باعث سرخوردگی، سر در گمی و افسردگی دختران زود بالغ شود. از سوی دیگر، تغییرات فیزیولوژیکی حین بلوغ، اندام و چهره تازه ای به دختر نوبالغ می دهد که تفاوت عمده ای با همسالان او دارد.همین، باعث کاهش اعتماد به نفس، کناره گیری از جمع دوستان و بازی ها و فعالیت های آنان و باز هم افسردگی می شود.

10- كاهش حركت باعث تجمع سموم در بدن بوده و فرد را مستعد بروز افسردگی می کند. ورزش یکی از راه های دفع سموم از بدن است، تحرک بدنی خود عاملی برای پاکسازی بدن است.

11- كم تحركي خطر"آمبولي" يا لخته شدن خون در پاهاي فردرا افزايش مي دهد.

12- كم تحركي باعث كم شدن توان و تحليل عضلات شخص مي شود  .

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22247289 : کل بازدید 4080 : بازدید امروز 0.91 : زمان بارگزاری صفحه 71388 : بازدید این صفحه 14 : بازدیدکنندگان آنلاين