صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:بنایی نیاسر-کارشناس مسئول بهورزی معاونت بهداشتی دانشگاه
بهورز یعنی مسئولیت توأم با عشق

به مناسبت روز بهورز

به نام خدا

بهورز یعنی مسئولیت توأم با عشق

(به مناسبت روز بهورز)

12 شهریور ماه به عنوان روز بهورز نامگذاری شده است. در گذشته ای نه چندان دور به منظور ‌‌آگاهي يافتن از دشواريهاي موجود در وضعيت بهداشت و درمان كشور و روشن شدن خطوط اصلي برنامه هاي بعدي، تحقيقات وسيعی در این زمینه انجام شد. نتايج این تحقيقات نشان داد كه قسمت عمده گرفتاريها با انجام اقداماتي ساده با آموزش خانوارها و با تربيت نيروهايی كه قادر به برقراري ارتباط صحيح با مردم باشند برطرف مي شود. بر همين اساس فكر تشكيل شبكه هاي بهداشتي، درماني و تشكيل و گسترش واحدهایي به نام خانه بهداشت در سطح روستاهاي كشور شكل گرفت و در كنار آن با ايجاد مراكز آموزش بهورزي، تربيت نيروهاي برجسته روستائي به نام بهورز آغاز شد و اين نتايج درخشان در امر سلامت كه امروز در روستاها شاهد هستيم، نتيجه تلاش شبانه روزي اين عزيزان مي باشد.

استقرار شبکه‌های بهداشت و درمان را می توان نقطه عطفی در کارنامه نظام سلامت دانست و خوشبختانه وجودشان با نام بهورز و روستا گره خورده است.

در حال حاضر در همه جای دنیا نام بهورز ( Behvarz) نام شناخته شده ای است که ترجمه ای برای آن در نظر گرفته نشده است که این حاصل سالها تلاش و کوشش بهورزان است و بهورز به عنوان یک نام بین المللی مطرح است.

وظیفه اصلی بهورزان اجرای برنامه‌های بهداشتی در سطح روستا است. موفقیت های کسب شده در روستاها در زمینه کاهش مرگ و میرمادران باردار - کاهش میزان مرگ ومیر کودکان زیر ۵سال –افزایش پوشش زایمان ایمن - افزایش امید زندگی- دسترسی آحاد جامعه به مراقبتهای اولیه بهداشتی و بهبود شاخصهای سلامت - بهسازی اماکن و تعامل با سایر سازمانها و جلب مشارکت مردم همگی مرهون تلاش و خدمات بهورزان است .

 بهورز یک نقش جدی در ارائه خدمات در روستا ایفا می‌نماید و در حقیقت بعنوان یک رصد کننده امین و هوشیار، در محیطی‌ترین بخشها، تأمین سلامت مردم را به عهده دارد.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان وظیفه خود می داند که این روز را به همه بهورزان عزیز و گرامی و دست اندرکاران امور بهورزی تبریک عرض نموده، موفقیت، بهروزی و سلامت همه این عزیزان را از درگاه ایزد منان مسئلت نماید .

 

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان

(امور بهورزی)

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22244028 : کل بازدید 819 : بازدید امروز 0.82 : زمان بارگزاری صفحه 71379 : بازدید این صفحه 39 : بازدیدکنندگان آنلاين