صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین:دکتر شیبانی کارشناس مسئول سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشتی
تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم

شير مادر بهترين غذا براي تغذيه شيرخوار است. پيامبر اكرم (ص)

تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم

شير مادر بهترين غذا براي تغذيه شيرخوار است. پيامبر اكرم (ص)

تغذيه با شير مادر برقرار كننده تعادل بين مراقبت كردن و مراقبت گرفتن است در حقيقت شير دادن پلي بين مادر و كودك به حساب مي آيد . بسياري از مادران اظهار مي دارند كه لذت بخش ترين لحظات زندگي آنان زمان شير دادن به كودكان است و زماني كه شيرخوار توقف مي كند و با  لبخند تشكر آميز قدرداني خود را اعلام و دوباره شروع به شير خوردن مي كند آرزو مي كنند زمان از حركت باز ايستد و آنان اين لحظات شيرين را بيشتر حس كنند . با توجه به اهمیت نقش بي نظيري كه تغذيه با شير مادر در تأمين ، حفظ و ارتقاء سلامت كودكان و نهايتاً بزرگسالان جامعه دارد سازمان بهداشت جهانی 10الی 16 مرداد ماه را هفته جهانی شیر مادر نامگذاری کرده است و هرساله شعاری در این خصوص اعلام می دارد که شعار امسال "تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم" می باشد .

مزایای عمده تغذیه با شیر مادر :

1- تغذیه با شیر مادر سبب حفظ امنیت غذایی شیرخواران حتی در زمان بحران  و پیشگیری از انواع سوءتغذیه کودکان می شود.    تغذيه با شير مادر بهترين شروع در زندگي هر كودك است و سالانه بيش از يك ميليون كودك در اثر تغذيه ناكافي باشير مادر و در نتيجه ابتلا به بيماري هاي اسهالي، عفونت هاي حاد تنفسي و ساير عفونت ها مي ميرند. بسياري از كودكان از بيماري هايي رنج مي برند كه اگر با شير مادر تغذيه مي شدند هيچ گاه مبتلا به آن نمي شدند. در بلایای طبیعی نیز تغذیه با شیر مادر بهترین تغذیه برای کودک است زیرا علاوه بر تامین غذای سالم و کافی، نیازهای روحی و روانی کودک را نیز برطرف می کند و امنیت غذایی و عاطفی کودک را فراهم می سازد. تغذيه با شير مادر براي شش ماه اول زندگي نوزاد كافي است ونوزاد بجز قطره ويتامين آ+د و يا مولتي ويتامين و احيانا دارو احتياج به هيچ چيز ديگري  ندارد كه به آن "تغذيه انحصاري با شير مادر" گفته مي شود.

2-   تغذیه با شیر مادر سبب ارتقاء رشد و تکامل و ضریب هوشی می شود.   

تغذيه با شير مادر علاوه بر ارضاء مادر موجب تسريع در پيشرفت مراحل مختلف تكامل فرزند هم مي شود. مطالعات جهانی نشان داده است که كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند زودتر راه مي افتند،‌ زودتر تكلم مي كنند، از ضريب هوشي بالاتري برخوردار بوده و قدرت فراگيري آنان در همه سطوح تحصيلي بيشتر است. افزايش ضريب هوشي و تسريع تكامل اين كودكان نه تنها به دليل مواد مغذی موجود در شير مادر است بلكه تماس نزديك و پوست به پوست فرزند در آغوش مادر نيز عامل بسيار مؤثر ديگري به شمار مي آيد.

مطالعه در مورد پدران نيز نشان مي دهد اگر آنان هم بتوانند ظرف چند ساعت اول عمر به مدت يك ساعت با نوزاد خود تماس پوستی و تلاقي نگاه داشته باشند، مراقبت هاي پدرانه آنان به شدت افزايش مي يابد و رابطه خوبی بین پدر و فرزند به وجود خواهد آمد.

3- تغذیه با شیر مادر سبب تامین سلامت مادر ، رفاه و تندرستی خانواده و جامعه می شود.

رابطه مادر و فرزند ناشي از شيردهي فرصتي با ارزش و استثنايي است زيرا مادراني كه خود شير مي دهند علاوه بر اين كه كمتر به سرطان پستان،‌ استئوپروز،‌آرتريت روماتوئيد و كم خوني بعد از زايمان مبتلا مي شوند، استرس، ‌افسردگي، خستگي و واپس گرايي نيز در آنان كمتر است  و شير دادن كمك مي كند تا مادر،‌ مادر بودن را بياموزد و با نرمي و انعطاف،‌ پاسخگوي نيازهاي كودك از قبيل نيازهاي او به تغذيه، مراقبت و محبت باشد و از هزینه خانواده برای شیر مصنوعی و بسیاری از بیماریها در مادر و کودک، خواهد کاست . تغذيه با شير مادر در آینده نیز  سبب كاهش احتمال مشكلات رفتاري و بزهكاري و رفتارهاي ضد اجتماعي در نوجوانان و اعتياد مي شود.

در انتها با عنايت به اهمیت و مزایای تغذیه با شیر مادر، هر گونه تلاش در امر آموزش و كمك به تحقق آن در سطح جامعه مي تواند خدمتي عظيم به توسعه كشور عزيزمان باشد .

 

گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس - دکتر شیبانی کارشناس مسئول سلامت نوزادان و کودکان

 

                                                                                                    

 

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22629666 : کل بازدید 6429 : بازدید امروز 0.90 : زمان بارگزاری صفحه 71757 : بازدید این صفحه 8 : بازدیدکنندگان آنلاين