صفحه اصلي > مقالات > نمایش مقاله 
نمایش مقاله
 
تهیه و تدوین: آذر نظامی خانقاه کارشناس مسئول سلامت مادران معاونت بهداشتی دانشگاه
هفته ملی جمعیت

30 اردیبهشت الی 5 خرداد

جمهوری اسلامی ایران از کشورهایی است که بر اساس سرشماری سال 1385 و از حدود همان مقطع زمانی، نرخ باروری کلی کمتر از حد جایگزینی(1.96) را تجربه نموده است. بر اساس سرشماری سال 1390، نرخ باروری کلی کاهش بیشتری داشته و به 1.8 رسیده است. حد جایگزینی جمعیت را براساس نرخ باروری کلی 2.1 در نظر می گیرند. کاهش نرخ باروری کلی به کمتر از حد جایگزینی با توجه به هرم جمعیتی هر کشور در طول زمان، ابتدا صفر شدن شاخص رشد جمعیت و همگام با آن کاهش جمعیت را به دنبال دارد. همه کشورها کاهش نرخ باروری کلی به کمتر از حد جایگزینی را خطر تلقی نموده و در صورت مواجهه با این امر به روش های متفاوت سعی در ارتقای آن به حد جایگزینی و بیشتر از آن دارند.

 در کشور ما نیز اگر چه در سال های کنونی بر اساس اطلاعات سازمان ثبت احوال هر ساله بیش از یک میلیون نفر به جمعیت افزوده می شود اما پیش بینی می گردد که در طول زمان در صورت تداوم نرخ باروری کلی زیر حد جایگزینی و ادامه وضعیت فعلی، تعداد تولد کاهش یافته و تعدادمرگ افزایش یابد به گونه ای که در حدود سال های 30-1420 این دو مورد با هم برابر شده و میزان رشد جمعیت کشور را صفر نماید. تداوم نرخ باروری کلی در حد کمتر از جایگزینی پس از آن سبب رشد منفی و کاهش جمعیت خواهد شد.

 در فاصله سال های 92-1390، مقام معظم رهبری در مناسبت های متفاوت بازنگری دقیق و علمی سیاست های جمعیتی را در راستای افزایش جمعیت، پیشگیری از پیر شدن و حفظ جوانی جمعیت با مد نظر قرار دادن کارآمدی و کیفیت جمعیت مورد تاکید قرار داده اند.نمونه هایی از این تاکیدات به شرح زیر است:

·     محور های مربوط به جوانی جمعیت

    -مساله نمای جوان برای کشور یک مساله ی اساسی و مهم و تعیین کننده است.

   -کشور باید نگذارد که غلبه ی نسل جوان و نمای زیبای جوانی در کشور از بین برود

·     محور های مربوط به افزایش کیفبت و کارآمدی جمعیت

-یکی از مشکلات ما این است که برجسته ترین زوجهای ما که نخبگان هستند کمترین فرزند را دارند و این یک ضرر بزرگ است.

  - جمعیت جوان و بانشاط و تحصیلکرده و باسواد کشور، امروز یکی از عامل های مهم پیشرفت کشور است.

·     محور های مرتبط با کار دقیق و علمی در بازنگری سیاست ها

-متفکرین ما و صاحبان دانش مرتبط با مسئله ی جمعیت- در هر بخشی از بخشها- می توانند در این زمینه منطق صحیح و قابل قبولی را ارائه کنند.

پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری، سند سیاست های کلی جمعیت در 14 بند و سیاست های کلی خانواده در 16 بند تهیه شد وبه دستگاهها ابلاغ گردید.

 براساس این دو سند، همه دستگاههای کشوری وظایفی را در قبال اجرای منویات مقام معظم رهبری بر عهده خواهند داشت. وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی نیز از دستگاه هایی است که در قبال اجرای این سیاست ها عهده دار ماموریت های مختلفی خواهد بود.

براین اساس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس نیز به عنوان متولی ارتقای سلامت خانواده ها در جمهوری اسلامی ایران، ضمن مد نظر قرار دادن اسناد فوق الذکر، اقدام به احصای موارد زیر با توجه به وظایف ذاتی بخشی، بین بخشی و برون بخشی خویش نمود:

-مشاوره  و آموزش های قبل ، حین و پس از ازدواج جهت افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و پیشگیری از طلاق

–هماهنگی با معاونت درمان جهت درمان رایگان زوجین نابارور

-افزایش پوشش مراقبت های استاندارد دوران بارداری جهت تضمین سلامت مادر و نوزاد

-  مشاوره فرزندآوری به مادران دارای کودک بالای دو سال و زیر سه فرزند

- افزایش پوشش خدمات استاندارد پس از زایمان

-انجام مراقبت های ادغام یافته کودک سالم و اجرای مداخلات موثر به منظور پیشگیری از مرگ کودکان زیر 5 سال –اجرای برنامه خدمات نوین سلامت میانسالان و سالمندان

 

 

معاونت بهداشتی – واحد سلامت خانواده

 آذر نظامی خانقاه

عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580632 : کل بازدید 9348 : بازدید امروز 0.89 : زمان بارگزاری صفحه 71718 : بازدید این صفحه 5 : بازدیدکنندگان آنلاين