صفحه اصلي > اخبار سازمان 
اخبار > تازه هاي پژوهشي محققان دانشگاه (Research highlight)
 


نسخه چاپي ارسال به دوست

تازه هاي پژوهشي محققان دانشگاه (Research highlight)

 

.

 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان،

Comparison of Social Interaction between Cochlear-

Implanted Children with Normal Intelligence

Undergoing Auditory Verbal Therapy and Normal-

Hearing Children: A Pilot Study

 

کوکلیار ایمپلنت دستگاهی است که با انتقال سیگنال های صدا به مغز به بهبود گفتار، زبان و تعامل اجتماعی کودکان دچار آسیب شنوایی کمک می کند. گر چه مطالعات مختلف جنبه های مختلف ادراک گفتاری و درک زبان در کودکان کوکلیار ایمپلنت را مورد بررسی قرار داده اند، اما شناخت اندکی در مورد مهارت های اجتماعی آنها، به ویژه درکودکان فارسی زبان وجود دارد. با توجه به تعداد روزافزون کاشت حلزونی که در ایران انجام می شود و اهمیت افزایش مهارت های اجتماعی نزدیک به نرمال به عنوان یکی از اهداف نهایی کاشت حلزون، این مطالعه به منظور مقایسه تعامل اجتماعی بین کودکان ایرانی که تحت توانبخشی (درمان شنوایی شفاهی) پس از جراحی کاشت حلزون قرار گرفته اند و کودکان با شنوایی طبیعی انجام شده است.

در این مطالعه توصیفی-تحلیلی، سطح تعامل اجتماعی 30 کودک با شنوایی طبیعی و 30 کودک کاشت حلزون شده که از نظر سن با هم یکسان شده و  به روش در دسترس انتخاب شده بودند، مورد  مقایسه قرار گرفت. به منظور اطمینان ازهوش نرمال در هر دو گروه تست Raven انجام شد. وضعیت تعامل اجتماعی هر دو گروه با استفاده از مقیاس سازگاری رفتاری Vineland مورد ارزیابی قرار گرفت  این مطالعه نشان داد تفاوت معناداری بین نمرات تعامل اجتماعی در هر دو گروه وجود دارد همچنین ارتباطی بین تعامل اجتماعی با جنس در هر دو گروه دیده نشد.

این مطالعه یک مطالعه ی پایلوت می باشد، علیرغم کاستی های آن نتایج این مطالعه نمی تواند نادیده گرفته شود. برنامه ریزی طولانی مدت کوکلیار ایمپلنت و به دنبال آن  توانبخشی شنوایی کلامی ممکن است کودکان دارای اختلالات شنوایی را از طریق ارتقاء وضعیت تعامل اجتماعی، از تنهایی و سکوتی که در طول قرن ها با آن مواجه بوده اند، نجات دهد.

نتایج این مطالعه می تواند اثرات مثبت کاشت حلزون را برای مسولین به منظور فراهم کردن کمک مالی برای خانواده ها و همچنین تصمیم والدین به استفاده از این روش درمانی علیرغم پرهزینه بودن آن، برای درمان اختلالات شنوایی کودکان خود بیان کند.

این مقاله در مجله  J Int Adv Otol 2018; 14(1): 35-40 چاپ و در Pub Med نمایه شده است.

 

 

يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧      /       ٠٨:١٨
تعداد نمایش خبر:63
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان
 
عنوان
 
نظرسنجی
شعار بهداشتي امسال بر چه موضوعي تاكيد دارد؟

تهديد مقاومت دارويي
پیشگیری از بیماری دیابت
سلامت مادران و كودكان
سلامت رواني و اجتماعي

مدیریت منابع
معاونت توسعه مدیریت و منابع
وزارت بهداشت
دبیرخانه کمیته نظام پیشنهادات
22580905 : کل بازدید 9621 : بازدید امروز 1.02 : زمان بارگزاری صفحه 2571805 : بازدید این صفحه 5 : بازدیدکنندگان آنلاين